Termin na rejestrację recept specjalistycznych, które nie zostały zarejestrowane w systemie online Gesy, został ustalony na 15 maja 2024 roku. Do tej pory lekarze mogli wystawiać takie recepty na papierze, ale od listopada 2024 roku, po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Zdrowia, pacjenci mieli obowiązek, by ich lekarze rejestrowali recepty w systemie.
Ostatnia szansa na rejestrację recept
Mimo iż HIO (Organizacja Ubezpieczeń Zdrowotnych) przejęła odpowiedzialność za ten proces w styczniu tego roku, pacjenci wciąż przedstawiają aptekom szpitalnym recepty manualnie wypisane przez lekarzy, a dane nie zostały wprowadzone do systemu online.
Athos Tsinontides, dyrektor HIO, powiedział, iż organizacja przedłużyła termin składania wniosków elektronicznych czterokrotnie. Ostatni termin upływał 30 kwietnia, a po 15 maja manualnie wypisane recepty będą nieważne.
Apelujemy do lekarzy, których pacjenci korzystają z leczenia specjalistycznego po zatwierdzeniu przez Ministerstwo Zdrowia, aby zarejestrowali recepty w systemie informatycznym, aby zapewnić ciągłość ich realizacji – powiedział Tsinontides.
Koniec z ręcznymi receptami
Ostatnia partia recept zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia zbliża się do daty ważności, a wszelkie niezbędne przedłużenia będą mogły być realizowane jedynie przez elektroniczny system.

FAQ
- Co się stanie po 15 maja, jeżeli recepta nie będzie zarejestrowana w systemie Gesy?
Po 15 maja recepty papierowe, które nie zostały zarejestrowane w systemie Gesy, będą nieważne i pacjenci nie będą mogli zrealizować leków na ich podstawie. - Dlaczego lekarze muszą rejestrować recepty w systemie Gesy?
Rejestracja recept w systemie Gesy pozwala na zapewnienie ciągłości leczenia i zapobieganie problemom związanym z realizacją leków w przyszłości.