Zgierskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

4 godzin temu

Czym jest godność? - to pytanie, które organizatorzy zgierskich obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zadali swoim gościom. Na to samo pytanie odpowiadały także osoby z niepełnosprawnościami. W ich wypowiedziach uderza to, co powinno być oczywiste: godność to niewytykanie palcami, podmiotowe traktowanie u lekarza, w urzędzie, w sklepie. To także wsparcie, życzliwość, pomoc w załatwieniu ważnych spraw, równość, samodzielność i decydowanie o sobie...

Podkreśleniu godności każdej osoby służą inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zgierzu, takie jak obchody Dnia Godności, obejmujące  przemarsz z pl. Jana Pawła II  do Parku Miejskiego i organizowany tam Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Sami o Sobie". Dla artystów z niepełnosprawnościami to okazja, by swoje talenty zaprezentować na scenie lub biorąc udział w konkursach plastycznych, a także  wystawiając swoje rękodzieło na stoiskach.

W tym roku obchody Dnia Godności zorganizowano w Zgierzu 8 maja. Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęła m.in. Starosta Zgierski Iwona Dąbek, której na miejscu towarzyszyły członkinie Zarządu Powiatu Zgierskiego Joanna Mariankowska i Justyna Romanow-Przybylak. Tradycyjnie w przeglądzie twórczości wzięły udział placówki i organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w tym m.in: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Zgierzu, Ośrodek Wczesnej Interwencji, Koła PSONI z Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego, łódzki oddział Polskiego Stowarzyszenia Ludzi Cierpiących na Padaczkę z siedzibą w Ozorkowie, Fundacja im. Brata Alberta, a także środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej, szkoły i przedszkola.

W pamięci uczestników na pewno zapisze się dobra zabawa, świetna atmosfera i euforia ze wspólnego świętowania.  

 

 

 

Idź do oryginalnego materiału