Dni Świadomości Czerniaka w Elblągu

elblag24.pl 4 godzin temu

Akademia Czerniaka nie ustaje w promowaniu profilaktyki nowotworów, podróżując po Polsce oraz zachęcając lokalne społeczności do regularnego badania znamion. W najbliższym czasie swoje znamiona będą mogli bezpłatnie skontrolować mieszkańcy Elbląga i okolic. Wydarzenie pod hasłem „Dni Świadomości Czerniaka w Elblągu”, które odbędzie się w poniedziałek 19 maja, organizuje Akademia Czerniaka w ramach kampanii „Cała Polska sprawdza znamiona”, przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma” oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.

Do rozwoju czerniaka, najbardziej agresywnego spośród nowotworów skóry, dochodzi w wyniku jej uszkodzenia, spowodowanego przez długotrwałą ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV) zarówno to naturalne, czyli światło słoneczne, jak i sztuczne – emitowane przez solaria. Diagnozę tę każdego roku otrzymuje ponad 4 000 Polaków (spośród ponad 50 000 osób z rozpoznanym rakiem skóry), a liczba zachorowań od lat sukcesywnie rośnie.
Sytuacja ta dotyczy także województwa warmińsko-mazurskiego. Na bazie danych z Krajowego Rejestru Nowotworów można zobaczyć, iż na przestrzeni 20 lat (2002-2022) liczba zachorowań na czerniaka skóry wśród kobiet wzrosła 2,5-krotnie, a u mężczyzn ponad 3-krotnie. Z kolei w przypadku zgonów, na przestrzeni lat, ich liczba prawie nie zmieniła się.

Dostęp do nowoczesnych terapii czerniaka w Polsce pozwala na sukcesywny wzrost przeżywalności chorych, jednak nadal, z uwagi na wysokie wskaźniki zachorowań, ważna jest edukacja i promocja działań profilaktycznych. Szczególne znaczenie mają badania dermoskopowe, wspierające diagnozowanie czerniaków na wczesnym etapie, co pozwala choćby na pełne wyleczenie niemal 100 proc. przypadków – wyjaśnia prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Warszawa, Przewodniczący Zespołu Ministra Zdrowia ds. Narodowej Strategii Onkologicznej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Przewodniczący Rady Agencji Badań Medycznych, Przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka. – Do wykonywania regularnych przeglądów skóry namawiam przede wszystkim osoby z grup ryzyka – o jasnej karnacji, z licznymi znamionami na ciele, które w przeszłości doznały oparzeń słonecznych. Dermoskopia jest szybka i nieinwazyjna, a skorzystać z niej, bezpłatnie, można w ramach akcji prowadzonych w całej Polsce przez Akademię Czerniaka, do czego bardzo zachęcam.


W ramach promocji profilaktyki pierwotnej i wtórnej nowotworów skóry, Akademia Czerniaka prowadzi kampanię „Cała Polska sprawdza znamiona”, organizując „Dni Świadomości Czerniaka w Elblągu”. Przy wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki „Sarcoma” oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, już 19 maja w Elblągu, w godz. 10.00-18.00 (przerwa w badaniach od 13:00 do 14:00), na parkingu przed budynkiem głównym Szpitala zaparkuje „Fura Zdrowia”, czyli mobilny gabinet dermatologiczny. Chętne osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnego badania dermoskopowego skóry, przeprowadzonego przez specjalistę.


PROFILAKTYKA NOWOTWORÓW SKÓRY
Zasady pozwalające na zmniejszenie ryzyka rozwoju czerniaka są proste i dostępne dla wszystkich. Wystarczy:


• rozsądnie korzystać ze słońca – unikać ekspozycji na promieniowanie w godzinach 11.00-16.00 oraz używać kremów z odpowiednio wysokim filtrem UV, nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, koszulki z długim rękawem i nakrycia głowy,
• unikać solarium,
• prowadzić regularną samoobserwację skóry (co 1-2 miesiące) oraz kontrolować znamiona u lekarza dermatologa lub chirurga onkologa (raz w roku w razie potrzeby), a także natychmiastowo skontaktować się ze specjalistą w przypadku pojawienia się podejrzanej zmiany.
Istnieje także prosty i niezawodny sposób samobadania skóry, oparty na znajomości ABCDE czerniaka, czyli jego cech charakterystycznych, ułatwiających rozpoznanie nowotworu. Kolejne litery alfabetu oznaczają:
• A-symetrię – znamię wylewające się na jedną stronę;
• B-rzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
• C-zerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
• D-uży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
• E-wolucję – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.


Więcej informacji na temat czerniaka, a także Akademii Czerniaka oraz jej działalności można znaleźć na stronie internetowej Akademii Czerniaka, Facebooku i Instagramie.

Idź do oryginalnego materiału