Sytuacja rodziców oraz innych osób, które przejmują opiekę nad członkami rodziny nie zmieni się bez…

migranciwpolsce.pl 20 godzin temu


Sytuacja rodziców oraz innych osób, które przejmują opiekę nad członkami rodziny nie zmieni się bez wprowadzenia zmian systemowych.

“Obecnie syn potrzebuje leczenia szpitalnego tj. co 2 tygodnie pobytu na oddziale dziennym na podanie leku. Jest osobą o złożonych potrzebach komunikacyjnych. W przeszłości miewał stany załamania funkcjonowania, kiedy całymi tygodniami wymagał wymagającej opieki domowej.

W ramach własnej działalności gospodarczej łączę regularną pracę poza domem w 1 dzień w tygodniu z pracą zdalną w nienormowanym czasie pracy oraz szkoleniami wyjazdowymi.

Jestem ekspertką w swojej dziedzinie w skali krajowej, jednak nie jestem w stanie zrealizować mojego potencjału z powodu barier, na które napotykają w Polsce rodzice dzieci z niepełnosprawnościami (jak w pytaniu niżej). Moje wykształcenie i umiejętności oraz łut szczęścia pozwoliły mi odnaleźć się w sytuacji – łączę pracę w poradni z pracą redakcyjną i szkoleniową, dopasowując je elastycznie do moich możliwości. Jednak to właśnie z powodu okoliczności rodzinnych odeszłam z placówki uniwersyteckiej i pracy z pacjentami w pełnym wymiarze.

Moją obecną sytuację zawodową uważam za satysfakcjonującą, ale traci państwo, które mnie wykształciło do stopnia doktorskiego i dwóch specjalizacji.

Z mojej perspektywy:

Brakuje dostatecznego wsparcia w opiece nad bliskim z niepełnosprawnością np. systemowej asystencji, czy czegoś w rodzaju opieki wytchnieniowej, tyle, iż umożliwiającej pracę zawodową.

Brakuje wystarczającej oferty oświatowej, a system opieki zdrowotnej jest niewydolny, “rodzic musi wszystko sam wychodzić”, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami – jeżeli zadbanie o te kwestie spada na rodzica, znika przestrzeń na pracę.

Brakuje rozwiązań ułatwiających elastyczną pracę w niepełnym wymiarze, również w ramach działalności gospodarczej. Marzę o ułatwieniach w jej prowadzeniu, czy zredukowanych składkach ZUS umożliwiających “mikropracę” – nierejestrowana działalność gospodarcza nic nie rozwiązuje, jeżeli chodzi o usługi.

Brakuje czasu w cokolwiek innego niż wychowanie dzieci i pracę. W związku z tym nie ma zasobów na zaopatrzenie innych potrzeb, wystarczające zadbanie o związek z partnerem, czy samorozwój, a choćby własne kwestie zdrowotne. Pojawia się lęk, czy nie zaniedbuję dziecka.

W moim przypadku nie byłoby możliwości pracy bez asystencji dla dziecka – w tej chwili organizuję ją sama różnymi sposobami. Bierzemy udział w projektach AOON, ale liczba godzin jest mała, poszukuję więc osób asystenckich samodzielnie i sami finansujemy ich wsparcie. Jednak nie jest to rozwiazanie stabilne, a takie mojej rodzinie byłoby kluczowe. W tym podczas nieobecności dziecka w szkole wynikających ze stanu zdrowia i niepełnosprawności.

Nie mam nic do powiedzenia pracodawcom, mam do powiedzenia decydentom: tu potrzebne są rozwiązania systemowe!

Jeśli chodzi o świadczenie pielęgnacyjne, to zmieniło moją sytuację o tyle, iż możemy zainwestować tę kwotę we wsparcie dla dziecka np. opiekę/asystencję – to pomaga pracować za dnia, zamiast np. pisać artykuły po nocach

No i jeszcze jedno: w moim zawodzie 5 lat przerwy oznacza utratę prawa do jego wykonywania – i jak tu nie pracować, choć jest to takie trudne.

Przy tym wszystkim mam świadomość, iż jestem osobą uprzywilejowaną – w dużym mieście, z wykształceniem pozwalającym na różnorodne formy pracy, nieźle płatne.”

Historią oraz przemyśleniami podzieliła się Agnieszka, Mama nastoletniego o syna z niepełnosprawnością sprzężoną, ale w podobnej, a choćby dużo trudniejszej sytuacji są tysiace rodzin osób z niepełnosprawnością.

Potrzebujemy ustawy o asystencji osobistej, opieki wytchnieniowej, bardziej rozbudowanych usług opiekuńczych, rozwiązań oświadowych, mieszkaniowych uwzględniających różnorodne potrzeby oraz dostepu do opieki medycznej i rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnościami.

Kampanię realizujemy we współpracy z IKEA Retail Sp. z o.o. IKEA







Żródło materiału: Stowarzyszenie MUDITA

Idź do oryginalnego materiału