Kleszcze atakują! Prysznic po spacerze w lesie to konieczność.GIS bije na alarm

3 godzin temu

Alarm GIS: po spacerze w lesie natychmiast zdejmij ubranie i wskakuj pod prysznic! To może uratować ci zdrowie. Kleszcze atakują! GIS bije na alarm – każdy spacer może skończyć się dramatem. Wraz z nadejściem wiosny zaczyna się sezon na groźnych pasażerów na gapę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega: po każdej wizycie w lesie, na łące czy choćby miejskim skwerze musisz działać błyskawicznie.

fot. Warszawa w Pigułce

Zdejmij ubranie, dokładnie obejrzyj ciało i natychmiast wskocz pod prysznic. To nie przesada – to może uchronić cię przed boreliozą, zapaleniem mózgu, a choćby sepsą.

Cichy wróg w trawie – nie lekceważ zagrożenia

Kleszcze nie wybierają – atakują w parkach, ogródkach, na obrzeżach miast. Są niewidoczne, bezszelestne i bezbolesne. Wbijają się najczęściej pod kolanami, w pachwinach, zgięciach łokci i na karku. Wiele osób nie zauważa ukłucia przez wiele godzin – a to wystarczy, by doszło do zakażenia. I wtedy może być już za późno na łatwe leczenie.

Prysznic ratuje zdrowie – nie czekaj ani chwili

Eksperci są zgodni: szybki prysznic po powrocie z zielonych terenów to najprostszy sposób, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Woda spłukuje pasożyty, które jeszcze nie zdążyły się wkłuć. Warto też wyprać ubrania w minimum 60 stopniach – to jedyny sposób, by zabić ukrytego intruza.

Nie daj się zaskoczyć – działaj profilaktycznie

Kto chce uniknąć niebezpieczeństwa, musi myśleć zawczasu. Ubieraj się z głową – zakryte ciało to mniejsza powierzchnia ataku. Stosuj środki odstraszające, unikaj siadania na trawie i przeczesywania gęstych zarośli. Po powrocie: kontrola, prysznic, pranie. Osoby najbardziej narażone – dzieci, seniorzy, działkowcy – powinny rozważyć szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Znalazłeś kleszcza? Działaj gwałtownie i bez błędów

Nie panikuj – ale nie lekceważ. Chwyć kleszcza tuż przy skórze, najlepiej specjalną pęsetą. Wyciągnij go pewnym, jednostajnym ruchem. Nie smaruj niczym! Każde niewłaściwe działanie może zwiększyć ryzyko zakażenia. Miejsce ukłucia trzeba zdezynfekować i obserwować przez kilka dni. Pojawił się rumień lub objawy grypopodobne? Nie czekaj – zgłoś się do lekarza.

Podsumowanie: kleszcze nie mają wakacji – ty też nie możesz

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze. To nie temat na marginesie, ale realne zagrożenie, które może zmienić twoje życie w ciągu jednego dnia. GIS nie zostawia złudzeń – ostrożność, szybkie działanie i profilaktyka to jedyna broń, jaką mamy. Po spacerze nie odkładaj decyzji na później. Zdejmij ubranie, wskocz pod prysznic i sprawdź ciało. To naprawdę może uratować ci zdrowie – a może i życie.

Źródło: PAP/warszawawpigulce.pl

Idź do oryginalnego materiału