To pokłosie publikacji dotyczących oświadczenia majątkowego dyrektora tomaszowskiego szpitala. Jak informowaliśmy kilka dni temu, Dariusz Gałecki wykazał dochód w wysokości 864,6 tys. zł brutto za 2025 rok. Informacja gwałtownie została podchwycona przez media ogólnopolskie i wywołała szeroką dyskusję na temat wynagrodzeń lekarzy i menedżerów ochrony
zdrowia.PRZECZYTAJ WIĘCEJ: W rozmowie z naszą redakcją dyrektor szczegółowo wyjaśniał strukturę swoich dochodów. Podkreślał, iż jego wynagrodzenie za zarządzanie szpitalem wynosi 27 tys. zł brutto miesięcznie, natomiast pozostała część dochodu pochodzi z pracy lekarza ginekologa-położnika, pełnienia dyżurów stacjonarnych oraz dyżurów pod
telefonem.Twierdził również, iż padł ofiarą niesprawiedliwej nagonki, a to z kolei efekt afery z lekarzem z warszawskiego szpitala, i został zmuszony do tłumaczenia się z ciężko przepracowanych
godzin.Dyrektor sam wystąpił o rozwiązanie umowyWobec powyższego Dariusz Gałecki zdecydował się oddać swoją dalszą przyszłość zawodową w ręce Zarządu Powiatu. 22 czerwca skierował tam pismo. PRZECZYTAJ TEŻ: Zarząd w składzie: Henryk Karwan - starosta i przewodniczący Zarządu, Jarosław Korzeń - wicestarosta, Wojciech Baj, Wiesław Cielica i Dariusz Czop - członkowie zebrał się 25 czerwca i dyskutował nad sprawą. Kilka godzin później podano do publicznej wiadomości decyzję, jaką podjął wraz z uzasadnieniem. Zarząd: Dyrektor wykonuje swoje obowiązkiZarząd Powiatu Tomaszowskiego podjął Uchwałę „w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy o pracę z Dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim na mocy porozumienia stron”.W uzasadnieniu uchwały władze powiatu zdecydowanie stanęły po stronie dyrektora.„Dyrektor Dariusz Gałecki wykonuje swoje obowiązki, działa zgodnie z prawem i uchwałą Zarządu Powiatu zezwalającą mu prócz pełnienia funkcji Dyrektora, także pełnienie dyżurów jako lekarz na oddziale Ginekologiczno-Położniczym, pracy w poradni „K”, pełnienia dyżurów pod telefonem i stawiennictwa na oddziale w razie pilnej potrzeby przeprowadzenia operacji, gdzie wymagana jest obecność dwóch specjalistów”.Autorzy dokumentu zwracają uwagę, iż dyrektor nie ogranicza się wyłącznie do zarządzania placówką, ale przez cały czas wykonuje obowiązki lekarza
specjalisty.Brakuje lekarzy, dyrektor zabezpiecza oddziałZarząd Powiatu podkreśla również problem niedoboru specjalistów.„Z uwagi na niedobór lekarzy specjalistów w zakresie położnictwa i ginekologii Dyrektor podejmuje się pełnienia dyżurów lekarskich w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania oddziału oraz bezpieczeństwa pacjentek”.W uzasadnieniu wskazano, iż część dyżurów pełniona jest pod telefonem, a odpowiedzialność związana z pracą na oddziale patologii ciąży należy do najbardziej wymagających w medycynie.„Pełnienie dyżurów na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, w szczególności na Odcinku Patologii Ciąży, wiąże się z wyjątkowo wysoką odpowiedzialnością zawodową, ponieważ podejmowane decyzje medyczne dotyczą jednocześnie zdrowia i życia matki oraz dziecka”.„Pacjenci przyjeżdżają także z innych powiatów”Władze powiatu zwracają też uwagę na wyniki osiągane przez szpital.„O fachowości Dyrektora i całego szpitala niech świadczy fakt, iż obłożenie łóżek wynosi ok. 90%, a pacjenci są leczeni także z powiatu zamojskiego, hrubieszowskiego i lubaczowskiego”.To argument szczególnie istotny w kontekście niedawnej sesji Rady Powiatu, podczas której dyskutowano o sytuacji finansowej placówki. Mimo rosnących kosztów i problemów całego systemu ochrony zdrowia, tomaszowski szpital utrzymuje wysoki poziom wykorzystania bazy łóż
kowej.Pochwały za inwestycje warte dziesiątki milionów złotychZnaczną część uzasadnienia poświęcono inwestycjom prowadzonym pod kierownictwem Dariusza Gałeckiego.„Dodatkowo Zarząd Powiatu bardzo wysoko ceni pana Dyrektora Dariusza Gałeckiego za szereg inwencji i projektów w tym najważniejszy, czyli budowę Centralnego Bloku Operacyjnego wraz z remontem oddziałów przyległych”.Podkreślono, iż to właśnie dzięki zaangażowaniu dyrektora i kadry zarządzającej udało się zdobyć miliony na rozbudowę szpitala. Zarząd przypomniał, iż bez niej, część oddziałów zabiegowych mogłaby zostać zamknięta.„To ogromne zaangażowanie Dyrektora spowodowało, iż wniosek złożony do programu „Jowisz” w Ministerstwie Zdrowia zyskał jedną z największych punktacji. To z kolei pozwoliło na pozyskanie prawie 89 mln zł na budowę Centralnego Bloku Operacyjnego”.W dokumencie wymieniono także kolejne przedsięwzięcia realizowane przez szpital, m.in. utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego na 45 łóżek, uruchomienie oddziału geriatrycznego oraz rozszerzenie działalności rehabilitacji. Pozytywnie oceniono także funkcjonowanie pododdziałów ortopedycznego i urologicznego.„W związku z powyższym Zarząd Powiatu odmawia rozwiązania umowy o pracę z Dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Tomaszowie Lubelskim, Dariuszem Gałeckim na mocy porozumienia stron oceniając jego pracę bardzo wysoko” - czytamy w zakończeniu uzasadnienia uchwały.