Ruszyły kolejne kontrole w szpitalach. Minister zdrowia: chcemy zlikwidować kominy płacowe

5 godzin temu

Minister o zarobkach w systemie ochrony zdrowia

Szefowa resortu zdrowia odniosła się podczas konferencji prasowej do sprawy nieprawidłowości na szpitalnym oddziale ratunkowym Szpitala Południowego.

- Chcemy zlikwidować kominy płacowe. Musimy stworzyć dialog, w którym będzie to możliwe - podkreśliła Jolanta Sobierańska-Grenda.

Minister powiedziała też, iż zbieranie danych o wynagrodzeniach medyków dzięki numeru PESEL (w czwartek nowelizację w tej sprawie poparł Senat) pomoże zweryfikować faktyczne zarobki w ochronie zdrowia. Zaznaczyła, iż sytuacja, w której do ochrony zdrowia trafiają kolejne miliardy, a nie korzysta na tym pacjent, nie może mieć dłużej miejsca.

Ruszyły kolejne kontrole

Również w czwartek prezes NFZ Filip Nowak poinformował o rozpoczęciu 450 kolejnych kontroli i postępowań sprawdzających w szpitalach. Jak wyjaśnił, Fundusz przeprowadza kontrole w placówkach po wszelkich skargach i doniesieniach, również medialnych.

Chodzi m.in. o informacje portalu Zero.pl, według których lekarz Dawid Kacprzyk - były już koordynator SOR-u w Szpitalu Południowym, a także były radny KO warszawskiej dzielnicy Ursus - miał w trakcie specjalizacji z anestezjologii zarobić w ubiegłym roku 1,6 mln zł, a na prowadzonym przez niego oddziale politycy Koalicji Obywatelskiej mieli być przyjmowani bez kolejki.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z Rzecznikiem Praw Pacjenta i organami ścigania, które mogą mieć wiedzę o nieprawidłowościach - powiedział szef NFZ.

W ramach kontroli sprawdzane będą m.in. dokumenty personelu medycznego, ale też sprzęt, którym dysponuje placówka.

Idź do oryginalnego materiału