Zabrze: Historia, która nie milknie

iknurow.pl 3 miesięcy temu

W Zabrzu zakończyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej, które odbyły się z udziałem mieszkańców, władz miasta oraz zaproszonych gości. Był to dzień pełen refleksji nad trudną historią regionu oraz okazja do oddania hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń sprzed ośmiu dekad.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową, upamiętniającą mieszkańców Zabrza wywiezionych w 1945 roku do sowieckich łagrów oraz żołnierzy-górników przymusowo pracujących w zabrzańskich kopalniach w latach 40. i 50. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli społeczności lokalnej, którzy w zadumie oddali cześć ofiarom komunizmu.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie tablic z nową nazwą ronda „Tragedii Górnośląskiej 1945”. Symboliczne miejsce, znajdujące się u zbiegu ulic Ofiar Katynia i Karola Goduli, będzie teraz na stałe przypominać o bolesnych wydarzeniach, jakie dotknęły mieszkańców regionu. W trakcie ceremonii nie zabrakło słów pełnych szacunku i pamięci, podkreślających znaczenie tej inicjatywy.

Hołd oddano również pod kolejną tablicą, dedykowaną internowanym i deportowanym w 1945 roku do Związku Sowieckiego oraz osobom przetrzymywanym w obozach pracy na Górnym Śląsku. W ciszy i skupieniu uczestnicy składali wieńce, wyrażając swój szacunek dla ofiar tych dramatycznych wydarzeń.

Obchody zakończyły się uroczystą akademią w Szkole Podstawowej nr 31 w Zabrzu. Przygotowany program artystyczny, pełen wzruszających wystąpień i historycznych odniesień, stanowił piękne zwieńczenie tego wyjątkowego dnia. Młodzież oraz nauczyciele pokazali, iż pamięć o trudnych kartach historii regionu jest wciąż żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom.

Tegoroczne obchody były nie tylko okazją do wspomnień, ale również dowodem na to, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, która kształtuje naszą tożsamość i łączy społeczność lokalną.

Info: UM Zabrze

Idź do oryginalnego materiału