W Dąbrowskim Domu Kultury otwarto wystawę malarstwa młodej ukraińskiej artystki

miastoiludzie.pl 2 miesięcy temu

W piątkowy wieczór 7 lutego w galerii Dąbrowskiego Domu Kultury otwarto wyjątkową wystawę malarstwa Uliany Kasimovej – młodej artystki pochodzącej z Charkowa, która związała się ze Stowarzyszeniem Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego oraz grupą nieformalną AA (Artystów Amatorów).

Wernisaż miał niezwykle nastrojowy charakter. Blask świec i dźwięki gitarowych utworów w wykonaniu Maksyma Mishyna – przyjaciela artystki ze Lwowa – stworzyły magiczną atmosferę, która wprowadziła gości w świat jej sztuki.

Dyrektor DDK Paweł Chojnowski, otwierając wystawę, podzielił się osobistymi wspomnieniami związanymi z Ulianą. Przypomniał moment jej przyjazdu do Dąbrowy Tarnowskiej jako uchodźczyni wojennej – zagubionej dziewczynki, nieznającej języka polskiego. Dziś Uliana to dojrzała, świadoma artystka, doskonale władająca polskim, aktywnie rozwijająca swoją pasję i uczestnicząca w licznych projektach artystycznych.

Szczególną uwagę zwrócono na technikę malarską Uliany – jej obrazy powstają na deskach pochodzących z oparć starych foteli kinowych. Jest to nie tylko oryginalne rozwiązanie plastyczne, ale także symbol przemijania i przenikania się kultur – odległego Charkowa i Małopolski. Artystka, czerpiąc z własnych emocji – tęsknoty, miłości, cierpienia i pragnienia wolności – tworzy dzieła pełne ekspresji i głębokiego przekazu.

Pomysł wykorzystania starych foteli jako podkładów malarskich narodził się dzięki Stanisławowi Strońskiemu, instruktorowi plastyki w DDK, który od lat wspiera młodych twórców.

Uliana podziękowała organizatorom wernisażu oraz zgromadzonym gościom, podkreślając, iż Dąbrowski Dom Kultury stał się dla niej drugim, artystycznym domem. Jej wystawa będzie dostępna w galerii DDK do końca lutego.

To niezwykła okazja, by zobaczyć prace, które poruszają, skłaniają do refleksji i ukazują siłę sztuki w obliczu trudnych doświadczeń.

Idź do oryginalnego materiału