Porozumienie „Nowa Perspektywa” zostało zawarte przez przedstawicieli Akademii Piłkarskiej Motoru Lublin, Miasta Lublin, Lubelskiego Związku Piłki Nożnej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Celem projektu jest umożliwienie zawodnikom płynnego wejścia na rynek pracy po zakończeniu kariery piłkarskiej.
O szczegółach mówi dyrektor Akademii Motoru Grzegorz Koprukowiak.
– Zawodnik, który zostanie przez nas rekomendowany do odbycia takiego projektu, w pierwszej kolejności będzie miał spotkanie diagnozujące obszary, w których może się rozwijać. Następnie skierujemy taką osobę na ścieżkę zawodową typu dziennikarstwo sportowe, rzecznik prasowy, marketing sportowy, technologie w sporcie, zarządzanie zespołem, psychologia sportów, fizjoterapia, trener personalny, edukator sportowy – wymienia Koprukowiak.
W tych obszarach zawodnicy będą kształceni przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.
– W ten sposób chcemy realizować misję pracy na rzecz dobra wspólnego – mówi pełnomocnik rektora KUL ds. nauki, prof. Iwona Niewiadomska. – Mam nadzieję, iż praca zarówno z tymi osobami, jak i praca tych osób, które chcą rozwijać się w obszarze promowania sportu, w obszarze zarządzania sportem, w obszarze uprawiania sportu w sposób amatorski, przyczyni się do tego, iż kultura sportowa w naszym regionie, ale także w Polsce będzie rozwijana bardzo profesjonalnie. To bardzo istotny cel związany z dobrem wspólnym, ponieważ kultura fizyczna w Polsce wymaga bardzo dużego rozwoju. Te osoby, z którymi chcielibyśmy współpracować, mają bardzo dużo do powiedzenia.
Rolą Miasta Lublin będzie zorganizowanie praktyk zawodowych dla absolwentów projektu. Z kolei zainteresowani pracą sędziego, czy trenera we współpracy z Lubelskim Związkiem Piłki Nożnej będą wysyłani na odpowiednie kursy.
JK
Fot. JK