Regularne praktykowanie jogi ma mnóstwo korzyści dla zdrowia, także dla Twojej psychiki. Nie bez powodu joga jest tak popularna, zarówno wśród sportowców, jak i zwykłych osób, które niekoniecznie uprawiają jakąkolwiek aktywność. Sprawdź, jakie korzyści przynieść może ta praktyka!
Elastyczność i mobilność – nie tylko dla sportowców
Pierwszym aspektem pozytywnego działania praktyki jogi jest poprawa zakresów mobilności ruchu i elastyczności całego ciała. Efekty widać już po kilku tygodniach regularnych treningów. Twoje ciało się wzmacnia, znika sztywność stawów, możesz wykonywać głębsze skłony, szersze wykroki, łatwiej Ci podnosić cięższe rzeczy.
Wszystko to jest szalenie przydatne dla osób po kontuzjach czy tych, które chcą rozpocząć przygodę z jakąkolwiek aktywnością, ale ich ciało nie jest zbyt mobilne i elastyczne. Dodatkowo joga powięziowa, czyli ta skupiona na tkance łącznej, jest idealna dla osób, które doświadczają silnych napięć mięśniowych czy znacznych, przewlekłych ograniczeń ruchowych.
Jak joga wspiera psychikę?
Udowodniono, iż joga wspiera psychikę w takim samym, a choćby wyższym stopniu, jak ciało. Kilkanaście minut praktyki ekspresowo redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który wytwarzamy podczas nerwowych sytuacji i który dokucza nam na co dzień.
Im częściej uprawiasz jogę, tym mocniej odczuwasz większą umiejętność skupiania uwagi, widzisz detale, które wcześniej były niedostrzegalne, śpisz spokojniej. Wszystko za sprawą zbalansowania układu współczulnego i przywspółczulnego, które harmonijnie wpływają na wyciszenie i uczucie relaksu.
Ponadto joga wpływa na samopoczucie. Zwyczajnie poprawia nastrój, gdy po sesji czujesz relaks, odprężenie i wyciszenie – to pozwala redukować poziom stresu, obniżać odczuwanie lęku i pomagać w problemach związanych ze stanami obniżonego nastroju, a choćby depresji.
Metabolizm i sylwetka
Na koniec – korzyści zewnętrzne. Joga fantastycznie pomaga usprawnić metabolizm, a choćby redukować kalorie, dzięki czemu możesz obniżyć swoją wagę. Praktyka ta usprawnia krążenie i poprawia przepływ limfy – joga na cellulit jest więc naprawdę skuteczną bronią. Po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń z pewnością zauważysz, iż Twoja skóra jest bardziej napięta, a pomarańczowa skórka mniej widoczna.
Ponadto joga dotlenia komórki, wpływa na przyspieszanie usuwania toksyn z organizmu, dzięki czemu ciało zaczyna po prostu wyglądać lepiej. Skóra staje się promienna, mięśnie bardziej zarysowane, sylwetka – wymodelowana.
Joga pomaga Ci odzyskać kontakt z ciałem, poprawić świadomość, uczy uważności i wyłapywania sygnałów płynących z organizmu. Często zdarza się, iż wpływa ona także na inne aspekty funkcjonowania, na przykład na dietę. Odczujesz, po których pokarmach czujesz się gorzej i z pewnością zechcesz sięgnąć po zdrowsze alternatywy.
Trudno jest wymienić jakiekolwiek minusy jogi, faktem jednak jest, iż plusy można wyliczać w nieskończoność. Zachęcamy do spróbowania – praktyka jest bardzo prosta i można zacząć bez jakiegokolwiek doświadczenia w sporcie!