W maju stopa bezrobocia w Unii Europejskiej niespodziewanie wzrosła do poziomu 6,3 proc., a sytuacja młodych ludzi na rynku pracy pozostało trudniejsza – aż 14,8 proc. osób poniżej 25. roku życia pozostaje bez zatrudnienia. Polska wciąż wypada dobrze na tle całej Wspólnoty, choć nie jest już w czołówce. Pierwsze miejsca zajmują teraz Czechy i Malta.
Z danych opublikowanych przez Eurostat w środę wynika, iż w krajach Unii Europejskiej 13,1 mln osób bezskutecznie poszukuje pracy. To wzrost o 48 tys. w porównaniu z kwietniem, choć przez cały czas o 23 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Zanotowany poziom 6,3 proc. okazał się wyższy od przewidywań ekonomistów, którzy prognozowali utrzymanie wskaźnika na poziomie 6,2 proc. Można więc mówić o nieoczekiwanym pogorszeniu sytuacji.
Największa liczba osób bezrobotnych przypada na Hiszpanię (2,7 mln), Francję (2,2 mln) i Włochy (1,7 mln). Pod względem stopy bezrobocia najgorzej wypadają: Hiszpania (10,8 proc.), Finlandia (8,7 proc.) i Grecja (7,9 proc.).
Szczególnie trudna jest sytuacja młodych dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową lub mają niewielkie doświadczenie. Najwyższe bezrobocie w tej grupie wiekowej występuje w Hiszpanii – sięga tam aż 25,4 proc., choć jest to spadek o 0,2 pkt proc. względem poprzedniego miesiąca. Równie poważna sytuacja jest w Szwecji (23,3 proc.), we Włoszech (21,6 proc.) oraz w Estonii (20,7 proc.).
Średnia dla całej Unii Europejskiej utrzymała się na poziomie 14,8 proc. w skali roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,1 pkt proc. – wynika z raportu Eurostatu.