
Zajezdnia Kultury w Pleszewie otrzymała wyróżnienie Ministra Rozwoju i Technologii w konkursie "Z pasją do budynków. Rewitalizacja po Wielkopolsku" w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Konkurs promuje najlepsze renowacje starych budynków budynków. Zaś pleszewskie tereny pokolejowe budzą zachwyt artystów, reportażystów, pisarzy, którzy przyjeżdżają do Pleszewa na koncerty i spotkania autorskie.
Ponad 400 przedstawicieli administracji publicznej, branży budowlanej, samorządów, organizacji pozarządowych oraz świata nauki rozmawiało w Poznaniu o planach i przyszłości renowacji budynków w Polsce podczas konferencji "Renowacja budynków: Wyzwania i rozwiązania" w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Obecny na spotkaniu minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk podkreślał, iż renowacja, rewitalizacja i modernizacja budynków to istota zrównoważonego rozwoju. To impuls dla rozwoju gospodarki i wzmocnienia rynku pracy, to szansa, a nie tylko obowiązek. Wśród najlepszych rewitalizacji w Wielkopolsce znalazła się pleszewska Zajezdnia Kultury, która od 5 lat mieści się w dawnej małej parowozowni i przez tory, na których kursuje przez cały czas kolejka, sąsiaduje z biblioteką pleszewską, która już wcześniej znalazła siedzibę na dawnym dworcu. Pleszewianie są dumni z nowych obiektów na terenach pokolejowych. Zajezdnia ale też biblioteka budzą zachwyt każdego, kto do Pleszewa przyjeżdża. I nie jest to pierwsza nagroda dla Zajezdni. I pewnie nie ostatnia. Najbardziej prestiżową, bo nagrodę główną, otrzymało miasto w 2021 roku od Towarzystwa Urbanistów Polskich w konkursie rewitalizacji przestrzeni miejskiej.
na fot. od lewej: Przemysław Marciniak / dyrektor Zajezdni, Arkadiusz Ptak / burmistrz Pleszewa i Andrzej Jędruszek wiceburmistrz Pleszewa
Autor:







