
Festiwal radości, wzruszeń i wspólnoty – tak wyglądał tegoroczny festyn z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnościami w naszym mieście. W Kulturalnej Oranżerii Centrum Usług Społecznych spotkali się mieszkańcy, samorządowcy i przyjaciele Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Koło w Świdniku, by razem świętować różnorodność i przypomnieć, jak ważne jest, by być otwartym na drugiego człowieka.
– Spotykamy się z okazji Dnia Godności, który przypadał na 5 maja. Zawsze w tym miesiącu w całej Polsce realizowane są takie uroczystości. To jednocześnie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami – wyjaśniła Iwona Ratajczak, przewodnicząca zarządu świdnickiego PSONI. – Świętowanie rozpoczęliśmy kilka dni wcześniej, ponieważ we wtorek, już po raz czwarty odbyło się wydarzenie dla młodzieży „Otwórzmy przed nimi życie”, którego organizatorem było Centrum Usług Społecznych we współpracy z naszym stowarzyszeniem. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa „Odwaga bycia sobą. Jak akceptacja i pewność siebie zmieniają życie.” Ta odwaga i akceptacja nie jest możliwa bez zrozumienia środowiska będzie niemożliwa, dlatego dzisiejszy dzień jest przypomnieniem o prawach osób z niepełnosprawnościami. Są to ludzie mający takie same potrzeby jak my, mają prawo do aktywnego życia we wszystkich sferach, czy to jeżeli chodzi o życie społeczne, zawodowe, czy rodzinne.
Iwona Ratajczak przybliżyła również co dzieje się dla środowiska osób niepełnosprawnych w Polsce, ale także w naszym mieście: – Wzrastają świadczenia, są nowe zasiłki, dużo mówi się o dostępności, powstają „komfort ki”, czyli takie pomieszczenia sanitarne, gdzie osoby niepełnosprawne mogą zadbać o swoją higienę osobistą. Bez naszego zrozumienia i akceptacji te działania nie byłyby możliwe. Chciałabym również podkreślić, iż dzięki zarządowi powiatu świdnickiego i Centrum Usług Społecznych jesteśmy na etapie tworzenia systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Powstaje zespół i wspólnie będziemy pracować nad strategią, by nieść konkretną, realną pomoc. Muszę też wspomnieć o tym, iż od kwietnia ubiegłego roku trwa rozbudowa budynku PSONI przy ul. Kościuszki 8. Jest to obiekt należący do Gminy Miejskiej Świdnik. Myślę, iż w czerwcu dostaniemy już klucze i będziemy cieszyć się nowymi pomieszczeniami. Nowe pomieszczenia pozwolą nam rozszerzyć prowadzone zajęcia, podniesie się jakość tych usług i będziemy mogli przyjąć nowe osoby.
Festyn był okazją, by podziękować władzom samorządu oraz instytucjom i organizacjom, które na co dzień współpracują z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami Koło w Świdniku.
Głos zabrał burmistrz Marcin Dmowski: – Dziś obchodzimy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnościami. Osób, które żyją między nami, są członkami naszych rodzin, współpracownikami. Pamiętajmy o ich godności nie tylko od święta, ale na co dzień. Jako burmistrz będę zawsze wspierał działania stowarzyszeń na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Bardzo cieszę się, iż udało się zrealizować plan rozbudowy budynku przy ul. Kościuszki 8. Za nami różne perypetie, ale cieszę się, iż się udało i iż lada dzień będziemy mieć nowy budynek. Chciałbym, aby Świdnik był miastem otwartym, darzącym szacunkiem wszystkich, tak, by ta godność człowieka była zawsze doceniona.
– Ogromnie się cieszę, iż system opieki nad osobami intelektualnie niesprawnymi wzmacnia się. Był czas, kiedy tworzono podstawy. Teraz przyszedł czas, żeby próbować zintegrować te oddzielne placówki i stworzyć system naczyń połączonych, od przedszkola do uzawodowienia, po samodzielne mieszkanie. Żeby rodzic, który wysyła dziecko do przedszkola miał pewność, iż będą dalsze etapy jego rozwoju i nauki – powiedział starosta Waldemar Jakson.
– Chciałbym zwrócić uwagę na fenomen tego stowarzyszenia. Jak to jest, iż przez 30 lat grupa rodziców, którzy mieli dzieci z niepełno sprawnościami potrafiła zbudować tak wielkie dzieło, jakie mamy w tej chwili w Świdniku. Dla mnie to przykład obywatelskich, oddolnych możliwości Polaków. To naprawdę niesamowita rzecz, bo przecież ci państwo nie mieli do dyspozycji dużych pieniędzy, o wszystko musieli się starać, wszystko trzeba było wykonać własną pracą. To nieprawdopodobna rzecz – dodał Andrzej Mańka, dyrektor Centrum Usług Społecznych.
Po podziękowaniach i przemówieniach przyszedł czas na część artystyczną festynu. W ramach „Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami – Piosenka, Taniec i Teatr” zaprezentowali się: „Pasjonaci” (ŚDS PSONI Koło w Świdniku), Tymoteusz Misiura (DCA PSONI Koło w Świdniku), – „Sympatyczni” (WTZ Nałęczowskiego Stowarzyszenia Charytatywnego w Nałęczowie, „Motyle” (WTZ PSONI Koło w Świdniku), „Bębnoludy” (WTZ w Janowicy, PSONI Koło w Łęcznej), „Mogę więcej” (Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Jaszczowie), „Invictus” (WTZ Caritas Chełm), „Pod Parasolem” (WTZ SIS w Janówku) oraz „Ach to My” (WTZ PSONI Koło w Świdniku).
W Kulturalnej Oranżerii gościnnie wystąpili też: Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” (MOK w Świdniku), Czardashianka, „Lolek Orkiestra” (Agencja Artystyczna Leonard Marczuk), Zespół Tańca Współczesnego „Ambaras” (SDK w Świdniku), „Seniority” (UTW w Świdniku), Zespół baletowy „Szafirki” (MOK w Świdniku), Zespół „Retro” (Klub Seniora CUS) i Lubelski Klub Sportów Walki „DAN”.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli burmistrz Marcin Dmowski oraz starosta Waldemar Jakson. Festyn współfinansowany był ze środków Gminy Miejskiej Świdnik oraz Starostwa Powiatowego w Świdniku.







































