Międzynarodowa energia na planszach UAM
W ten weekend hala Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przy ul. Zagajnikowej pulsuje młodzieńczą energią, precyzją uderzeń i duchem sportowej walki. XVIII Europejski Festiwal Szermierki to nie tylko międzynarodowy turniej – to opowieść o pasji, pokoleniach i sportowym dziedzictwie.
Z roku na rok wydarzenie przyciąga coraz więcej uczestników. W tym roku na planszach w Poznaniu walczyć będzie rekordowa liczba florecistów – aż 500 zawodniczek i zawodników z 17 państw. Oprócz europejskich potęg jak Włochy, Francja czy Niemcy, zobaczymy także reprezentacje z USA, Japonii czy RPA.
Zaczęło się od marzenia
Historia Festiwalu sięga 2008 roku, gdy w poznańskiej Arenie odbyła się jego pierwsza edycja. Za ideą turnieju stała grupa zapaleńców – Leszek Jarosławski, bracia Witkowscy i prof. Zygmunt Vetulani – którzy wierzyli, iż szermierka może być nie tylko sportem, ale też narzędziem edukacji i integracji.
Jedną z pierwszych triumfatorek turnieju była 10-letnia Julia Walczyk, dziś czołowa florecistka świata, olimpijka z Paryża i medalistka najważniejszych turniejów globu. – Dobrze pamiętam tamten dzień, był wyjątkowy. Puchar zadedykowałam wtedy tacie, bo miał urodziny – wspominała na konferencji prasowej, na której młodzi sportowcy dzielili przestrzeń z ikonami tej dyscypliny.
Dziedzictwo w ruchu
Od 2022 roku Festiwal nosi imię Mateusza Witkowskiego – trenera, naukowca i duszy tego projektu. Równolegle rozgrywany jest Memoriał Jana Nowaka – legendy polskiej szermierki, twórcy pokoleń mistrzów.
– Zawsze chcieliśmy, by szermierka łączyła sport z edukacją, kulturą, wartościami – mówi Leszek Jarosławski z Warty Muszkieterów Poznań. – Mateusz miał wizję, by to nie był tylko turniej, ale przestrzeń spotkania różnych światów.
W tym roku wydarzenie nabiera jeszcze szerszego wymiaru – do Poznania przyjechali też młodzi bokserzy z Charkowa i Rennes, by wziąć udział w meczu towarzyskim organizowanym w ramach partnerskich miast.
Turniej, który wychodzi poza planszę
W sobotę, 24 maja, o 10:00 rozpoczną się turnieje dziewcząt w czterech kategoriach wiekowych, w niedzielę – chłopców. Obok rywalizacji, zaplanowano też ceremonię otwarcia, spotkania z olimpijczykami oraz działania edukacyjne i artystyczne.
– W czasach mojej młodości nie było możliwości rywalizowania z rówieśnikami z zagranicy. Dziś młodzi floreciści mają szansę nie tylko się sprawdzić, ale też inspirować. To piękne – mówił Marek Dąbrowski, mistrz olimpijski z Monachium.
Sport jako most
– Szczególnie wzruszające jest to, iż mimo wojny, do Poznania przyjechała grupa młodzieży z Charkowa. Wiemy, iż żyją w trudnych warunkach, dlatego tym bardziej ich obecność ma dla nas ogromną wartość – podkreślił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Festiwal z serca – dla serc
To nie tylko największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej, ale też świadectwo, iż sport może być czymś więcej niż wynikiem. Może być lekcją historii, wspomnieniem tych, którzy odeszli, i motorem dla tych, którzy dopiero zaczynają.
Program wydarzenia, sobota 24 maja:
10:00 – Floret dziewcząt (roczniki 2009–2012)
10:45 – Ceremonia Otwarcia
12:00 – Floret dziewcząt (2013–2015 i młodsze)
Finały: bezpośrednio po eliminacjach
Niedziela 25 maja:
10:00 – Floret chłopców (2009–2012)
12:00 – Floret chłopców (2013–2015 i młodsi)
Finały: po eliminacjach