Uruchomienie nowych punktów oznacza, iż liczba placówek w których kobiety w ciąży mogą wykonać badania w ramach profilaktyki prenatalnej, wzrosła w regionie z 18 do 23.
Nowe punkty na mapie Wielkopolski
Zgodnie z wynikami zakończonego właśnie konkursu, badania prenatalne realizować będą od teraz:
Innowacyjna Placówka Medyczna, Swarzędz – ul. Kupiecka 29,
Medfemina, Poznań (dzielnica Grunwald) – ul. Wojskowa 1/73,
Prenatalcare, Ostrów Wielkopolski – ul. Kamienna 6b,
Pro Spa, Poznań (dzielnica Grunwald) – ul. Świetlana 25,
Szpital Pomnik Chrztu Polski, Gniezno – ul. św. Jana 9.
Placówki te mają rozpocząć przyjmowanie pacjentek w ramach programu już w pierwszych dniach lipca.
Program Badań Prenatalnych finansowany przez NFZ obejmuje szereg badań diagnostycznych, które można wykonać już na wczesnym etapie ciąży. Na początek są to badania nieinwazyjne – ultrasonografia oraz analiza biochemiczna krwi (takie markery jak PAPP-A, β-hCG, AFP, Estriol). Ich celem jest określenie prawdopodobieństwa wystąpienia zaburzeń genetycznych i wad wrodzonych.
Jeśli wyniki wzbudzają niepokój, pacjentka kierowana jest na bardziej zaawansowane badania, m.in. amniopunkcję, biopsję kosmówki czy kordocentezę, które mogą jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć nieprawidłowości.
W ramach programu można wykryć m.in. zespół Downa, Edwardsa, Patau, a także zaburzenia metaboliczne i genetyczne, takie jak mukowiscydoza czy hemofilia.
– Dzięki tym badaniom można nie tylko wykryć nieprawidłowości, ale w wielu przypadkach również zaplanować leczenie jeszcze w okresie prenatalnym lub przygotować się do specjalistycznej opieki po narodzinach – podkreślają przedstawiciele NFZ.
Choć liczba placówek realizujących program wzrosła, przez cały czas nie ma wśród nich żadnej z północnych powiatów Wielkopolski. Żaden podmiot z tego obszaru nie przystąpił do konkursu. NFZ zapowiada kolejną rundę naboru, mając nadzieję, iż tym razem uda się pozyskać partnerów z tej części regionu.
Warunkiem przystąpienia do programu jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Powinno ono zawierać informację o tygodniu ciąży, ponieważ poszczególne badania są wykonywane w określonym przedziale czasu.
Szczegółowe informacje o realizatorach programu, wymaganiach i dostępnych terminach można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia lub uzyskać w przychodni prowadzącej ciążę.