Zabrze było kolejnym przystankiem programu „Weekend z TVS”, realizowanego wspólnie z Kolejami Śląskimi. Tym razem odkrywaliśmy przemysłową duszę miasta, rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na torach i zaglądaliśmy głęboko pod ziemię – aż 320 metrów w dół!
Zabrze – serce turystyki poprzemysłowej
W miniony weekend kamery TVS zawitały do Zabrza. To tu, wspólnie z Kolejami Śląskimi, pokazaliśmy, jak fascynująca może być podróż przez historię górnictwa, kolei i nowoczesnych technologii.
Na początek – bezpieczeństwo w podróży. Kolejarze opowiedzieli nam, jak zadbać o komfort i spokój w pociągach, zwłaszcza podczas letnich wyjazdów. Zajrzeliśmy też za kulisy pracy serwisantów – to oni każdego dnia dbają o sprawność taboru.
Podziemne miasto – Muzeum Górnictwa Węglowego
Prawdziwa podróż zaczęła się jednak pod ziemią. Z kamerą zeszliśmy aż 10 kilometrów pod ziemię, do tras Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. To jedno z największych tego typu miejsc w Europie.
- To nie tylko muzeum, to emocjonalna podróż do przeszłości, pełna autentycznych maszyn, wyrobisk i historii ludzi, którzy pracowali pod ziemią – opowiadał przewodnik z muzeum.
Pierwszy tunel w Polsce i nowoczesne skanery
W programie mówiliśmy też o pierwszym w Polsce tunelu kolejowym, który powstał w Rydułtowach – nie dla ludzi, a dla węgla. Tę ciekawostkę historyczną zestawiliśmy z nowoczesnością – skanery 3D, które muzeum wykorzystuje dziś do dokumentowania zamykanych kopalń. Dzięki nim górnicza historia przetrwa kolejne dekady.
Zabrze z nowej perspektywy – rozmowa z prezydent Ewą Weber
Zabrze to nie tylko węgiel. To miasto, które dziś stawia na turystykę poprzemysłową.
- Mamy czym się pochwalić – mówiła w rozmowie z TVS prezydent miasta Ewa Weber. – Zabrze to 320 metrów pod ziemią, ale i nowoczesne trasy turystyczne, wydarzenia, obiekty jak Sztolnia Królowa Luiza czy Kopalnia Guido. Jesteśmy miastem przyszłości budowanym na historii.
Nowoczesność na torach – pociągi Impuls 2
W programie pokazaliśmy najnowsze składy Impuls 2, które właśnie wzmacniają flotę Kolei Śląskich. Ciche, szybkie i przyjazne środowisku – gotowe na kolejne dekady śląskich podróży.