Warszawa pamięta. Obchody 81. rocznicy Powstania z nowym przesłaniem!

4 godzin temu

Warszawa znów zatrzyma się na chwilę, by oddać hołd bohaterom 1944 roku. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego miasto przypomni o odwadze, cierpieniu i wspólnej pamięci. Tegoroczne obchody mają być nie tylko uroczyste, ale i poruszające – z nowym hasłem, nowymi formami upamiętnienia i silnym apelem o jedność.

Fot. Warszawa w Pigułce

„Dziel się pamięcią, bo zniknie”. Warszawa gotowa na obchody 81. rocznicy Powstania

Wystawy, koncerty, Marsz Pamięci i spotkania z bohaterami – Warszawa przygotowuje się do upamiętnienia 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Tegoroczne obchody, organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, mają szczególny wymiar. Wszystko odbywa się pod hasłem: „Dziel się pamięcią, bo zniknie”.

Koncert w hołdzie powstańcom

Jednym z głównych punktów obchodów będzie koncert „Sierpniowe” w wykonaniu Julii Pietruchy. Artystka wystąpi 25 lipca w Parku Wolności przy Muzeum. Wraz z poetką Natalią Pietruchą i producentem Miuoshem przygotowała specjalny projekt muzyczny, który – jak podkreślają organizatorzy – ma oddać emocje i pamięć pokoleń. Koncert zapowiada się jako wyjątkowe wydarzenie artystyczne, łączące historię z nowoczesną formą wyrazu.

Wspólnota i pamięć

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej program, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, iż 1 sierpnia to czas wspólnoty i refleksji – niezależnie od różnic politycznych. Przypomniał też o działaniach Domu Powstańców Warszawskich, który daje możliwość osobistych spotkań z bohaterami 1944 roku.

Spotkania i marsz pamięci

Najważniejszym wydarzeniem będzie spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy. Odbędzie się ono 30 lipca w Parku Wolności. Udział zapowiedzieli także harcerze, weterani misji zagranicznych i wolontariusze. Zaplanowano również akcję „Wolność łączy” – przy ponad 400 miejscach pamięci harcerze będą rozdawać pamiątkowe wpinki i opowiadać o historii miasta.

Cichociemni i GROM na wspólnej wystawie

W ramach obchodów 23 lipca zostanie otwarta wystawa „Najlepsi. Cichociemni. Grom”, poświęcona żołnierzom Armii Krajowej i współczesnej elitarnej jednostce wojskowej GROM. Ekspozycja podkreśli ciągłość tradycji i wartości, które łączą pokolenia.

Apel o godne obchody

Zwieńczeniem konferencji było podpisanie Apelu Powstańców o godne uczczenie rocznicy. Organizatorzy zachęcają do włączenia się w obchody w sposób poważny, wspólnotowy i pełen szacunku dla historii. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Idź do oryginalnego materiału