
- Purple Single – Стильная демисезонная куртка бомбер от armani – SchaferandweinerShops Netherlands – breasted blazer Emporio Armani
- air jordan 11 cherry holiday 2022
W sobotę o godz. 10 w Watykanie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe zmarłego 21 kwietnia papieża Franciszka. W przeciwieństwie do wielu jego poprzedników, nie zostanie on jednak pochowany w Grotach Watykańskich pod Bazyliką św. Piotra, a w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. To pierwszy taki przypadek od ponad 120 lat.
„Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki” – napisał w testamencie papież Franciszek.
Bazylika Matki Bożej Większej była szczególnym miejscem dla Ojca Świętego. Odwiedzał on ją w każdym ważnym momencie swojego 12-letniego pontyfikatu. Bywał tutaj przed każdą zagraniczną pielgrzymką i po jej zakończeniu. Także tutaj kierował swoje pierwsze kroki po opuszczeniu szpitala.
Kościół w miejscu, gdzie w środku lata spadł śnieg
Bazylika Matki Bożej Większej położona jest na wzgórzu Ekswili w Rzymie. Została poświęcona św. Marii z Nazaretu.
Zgodnie z legendą, papież Liberiusz i rzymianin Jan ujrzeli we śnie Matkę Bożą, która powiedziała im, iż w miejscu, w którym w środku lata spadnie śnieg, zostanie zbudowany kościół. W nocy z 4 na 5 sierpnia 352 r. wzgórze Eskwilińskie pokrył śnieg. Po tym wydarzeniu, papież w obecności ludu rzymskiego wytyczył zarys przyszłego kościoła.

Budowa bazyliki poświęconej Matce Bożej rozpoczęła się w 432 r. na zlecenie Sykstusa III. W tym czasie na wzgórzu Eskwilin znajdowała się świątynia Junony Lucindy, opiekunki rodzących kobiet. Kolumny z tej świątyni wykorzystano przy budowie nowego kościoła. W świątyni umieszczono ikon air jordan 4 military blue 2024ę znaną dziś jako Matka Boża Śnieżna. W latach 1288 – 1292 papież Mikołaj IV zlecił dobudowanie apsydy i transeptu. Ta pierwsza została przebudowana w 1673 r. przez Carlo Rainaldiego. 70 lat później, na zamówienie papieża Benedykta XIV, Ferdinando Fuga zaprojektował obecną fasadę świątyni.
Ósmy papież, pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej
Jak informuje The Conversation, ostatnim papieżem, który został pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej był Klemens IX. Miało to miejsce w 1669 r.
Dwa lata temu, agencja Catholic News Agency informowała z kolei, iż w Bazylice Matki Bożej Większej pochowano siedmiu papieży: Honoriusz III, Mikołaj IV, Pius V, Sykstus V, Klemens VIII, Paweł V i wspomniany Klemens IX.

Papież Franciszek będzie zatem ósmym, który spocznie w tej świątyni. Jednocześnie będzie to pierwszy od ponad 120 lat przypadek, gdy papież nie zostanie pochowany w Grotach Watykańskich. Ostatnio miało to miejsce w 1903 r., kiedy to ówczesny papież, Leon XIII za miejsce wiecznego spoczynku wybra adidas for big and tall 3 stripes tricot pants size - SchaferandweinerShops KR - ‘Superstar Boot’ sneakers adidas for Originalsł Bazylikę Laterańską w Rzymie.
130 delegacji i choćby 250 tys. wiernych
W sobotnich uroczystościach pogrzebowych weźmie udział 130 światowych delegacji (w tym 50 szefów państw i 10 koronowanych głów) na czele z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Obecny będzie także prezydent Polski, Andrzej Duda wraz z małżonką oraz Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska. Na pogrzeb spodziewany jest przyjazd choćby 250 tys. wiernych. Stąd też od kilku dni Watykan i Rzym przypominają prawdziwą twierdzę. Na nogi postawione zostały wszystkie służby bezpieczeństwa.
– Dodatkowe patrole policji i oddziały wojska przybywają z innych rejonów Włoch. Dziennik „Il Messaggero” podaje, iż w porcie w podrzymskim miasteczku Fiumicino stacjonować będzie włoski niszczyciel. Niebo patrolować będą myśliwce Eurofighter. Działać będzie także system obrony przed dronami – informuje TVN24.
„FRANCISCUS”
Ciało papieża Franciszka przez trzy ostatnie dni było wystawione na widok publiczny w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, których ciała były wystawiane na katafalku, ciało Franciszka – zgodnie z jego życzeniem – znajdowało się w trumnie.
Po sobotniej mszy pogrzebowej, która zostanie odprawiona tradycyjnie na placu Świętego Piotra, trumna z papieżem Franciszkiem zostanie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyć będzie kardynał Farrell.
Znane są już także szczegóły papieskiego nagrobka, o których poinformowało Radio Watykańskie.
Zgodnie z życzeniem papieża, ma być on skromny, wykonany z marmuru liguryjskiego, co ma być nawiązaniem do jego dziadków. Na nagrobku znajdzie się jedynie krzyż pektoralny oraz napis „FRANCISCUS”, który także był życzeniem Ojca Świętego. Jednocześnie Franciszek wyraził wolę, by grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie nagrobna płyta.
Kiedy nowy papież?
Od momentu śmierci papieża Franciszka, cały świat zastanawia się, kto będzie jego następcą? O tym zadecyduje konklawe, które może rozpocząć się najwcześniej po 15 dniach od śmierci papieża, a najpóźniej w 20. dniu – w tym wypadku jest to okres od 5 do 10 maja.
Prawo głosu będzie miało 138 z 252 kardynałów z całego świata, którzy w chwili śmierci papieża nie ukończyli jeszcze 80 lat. W tym gronie znajdzie się 4 Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś.
Listę „Papabili” (kardynałowie, którzy są wymieniani w gronie najpoważniejszych kandydatów na nowego papieża) otwiera kilka nazwisk: Pietro Parolin z Włoch, Luis Antonio Tagle z Filipin, Mario Grech z Malty, Matteo Zuppi z Włoch, Peter Turkson z Ghany, Peter Erdo z Węgier czy Jean-Marc Aveline z Francji.
Wg włoskiej prasy „czarnym koniem” wyborów, może być z kolei Polak, kard. Konrad Krajewski, który nazywany był „prawą ręką” Franciszka i „papieskim Robin Hoodem”. Jako jałmużnik papieski, zyskał bowiem międzynarodowe uznanie za bezpośrednie działania na rzecz ubogich.
Do wyboru następcy św. Piotra potrzebna jest większość dwóch trzecich głosów. Gdy to nastąpi, nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się charakterystyczny biały dym.
