To jedyna taka atrakcja w Polsce. Ma 250 lat i znajduje się w Łódzkiem! [FOTO]

5 godzin temu

Najstarszy zabytek Kutna

Pałac Saski, zbudowany za 6 tys. talarów i dziś odnowiony za 36 mln zł, jest najcenniejszym symbolem Kutna i jego przeszłości. Ten drewniany budynek z charakterystyczną konstrukcją szkieletową, w której widoczne były belki i wypełnienia z gliny lub cegły, to dziś najstarszy zabytek Kutna i jedyny w Polsce zachowany pałac pocztowy wzniesiony z polecenia Augusta III w czasach unii polsko-saskiej.

W połowie XVIII wieku Kutno zyskało na znaczeniu jako punkt na nowym trakcie pocztowym łączącym Drezno z Warszawą. Stało się to w 1749 roku, gdy król August III zdecydował o zmianie dotychczasowej trasy. Zamiast prowadzić przez Wrocław, Wieruszów, Widawę, Piotrków, Ujazd i Rawę, nowy szlak przebiegał przez Kargową i Poznań, a dalej, średniowiecznym traktem, właśnie przez Kutno.

https://tulodz.pl/lodzkie/szerokie-molo-i-drewniana-promenada-ten-kurort-jest-bardzo-blisko-lodzi/w6c4wBgupU8FPDeWu5p5

Zbudował go król August III

Nowa droga miała przede wszystkim skrócić czas przejazdu przez obce terytoria, które znajdowały się poza granicami Saksonii i Rzeczypospolitej, co ułatwiało logistykę podróży królewskich i przesyłanie poczty. Dzięki temu Kutno stało się ważnym przystankiem na trasie między Dreznem a Warszawą, i to właśnie tutaj król zdecydował się wznieść pałac pocztowy.

- Pałac Saski był nie tylko miejscem dla króla, ale też ważnym przystankiem dla kurierów, którzy przewozili królewską korespondencję między Warszawą a Dreznem. Przez Kutno przebiegały też szlaki handlowe, m.in. dawny Szlak Bursztynowy, więc zatrzymywali się tu kupcy, urzędnicy, a choćby artyści w podróży

- mówi Sebastian Tadeusiak, przewodnik po pałacu.

Napoleon ugoszczony obiadem

Z okresem wojen napoleońskich wiąże się szczególny epizod w dziejach Pałacu Saskiego: pobyt cesarza Napoleona Bonaparte, który zatrzymał się w Kutnie 11 grudnia 1812 roku podczas odwrotu z tragicznej wyprawy na Rosję. Towarzyszył mu marszałek Armand de Caulaincourt. Przyczyną postoju było uszkodzenie sań, którymi podróżował. Podczas krótkiego pobytu Napoleon został ugoszczony obiadem w pałacu i, jak głosi lokalna tradycja, opuścił miasto pod wrażeniem serdeczności oraz gościnności żony ówczesnego podprefekta.

https://tulodz.pl/lodzkie/calkiem-nowa-atrakcja-turystyczna-nad-woda-dojazd-zajmie-30-minut-foto/H8oTjW5KCNob7PQoxPuQ

Po II wojnie światowej pałac, częściowo zniszczony przez niemieckich okupantów, stopniowo podupadał. Przez lata wykorzystywany był w celach komercyjnych - mieściły się tam sklepy i punkty usługowe. Kolejny dramat przyszedł w 2003 roku, kiedy obiekt niemal doszczętnie spłonął.

Miasto wykupiło ruiny pałacu

Miasto wykupiło ruiny pałacu i rozpoczęło rewitalizację. Dzięki badaniom archeologicznym, dokumentom historycznym i ogromnemu zaangażowaniu specjalistów udało się odtworzyć wygląd pałacu i przywrócić mu dawny blask.

Dziś odnowiony Pałac Saski w Kutnie mieści nowoczesne muzeum, które opowiada historię regionu, czasy unii polsko-saskiej oraz losy samego pałacu. Wystawy, lekcje muzealne, warsztaty i wydarzenia kulturalne ożywiają bogatą historię miejsca.

Dołącz do kanału TuŁódź na WhatsAppie!

Idź do oryginalnego materiału