W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu realizowany jest jeden z najnowocześniejszych projektów w Polsce wspierających leczenie pacjentów z glejakiem wielopostaciowym – jednym z najbardziej agresywnych nowotworów mózgu.
Projekt wykorzystuje innowacyjną metodę terapii, która opiera się na aktywowaniu naturalnych mechanizmów immunologicznych organizmu w celu walki z komórkami nowotworowymi. Celem jest zwiększenie przeżywalności pacjentów i wdrażanie przełomowych rozwiązań w neuroonkologii.
„Oryginalny projekt wprowadza do terapii glejaka wielopostaciowego lek pozwalający na aktywację i wzmocnienie naturalnych mechanizmów immunologicznych w walce z nowotworem. To wyzwanie i niezwykle istotny kierunek, jakim jest poprawa przeżywalności pacjentów i rozwój najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie” – tłumaczy prof. Wojciech Kaspera.
W ramach inwestycji, którą wspiera finansowo Województwo Śląskie, sosnowiecki szpital przeszedł gruntowną modernizację. Przez sześć lat realizowano zadania związane z budową i wyposażeniem nowego bloku operacyjnego. Placówka została zaopatrzona w najnowsze mikroskopy operacyjne, systemy neuronawigacji i neuromonitoringu śródoperacyjnego, a także zaawansowany sprzęt anestezjologiczny.
Koszt modernizacji wyniósł ponad 60 mln zł. Projekt dofinansowany został przez Agencję Badań Medycznych. Liderem naukowym jest Śląski Uniwersytet Medyczny, który współpracuje m.in. z Narodowym Instytutem Onkologii w Gliwicach.
Program stanowi przykład synergii nauki, nowoczesnych technologii i profesjonalnej kadry w walce z jednym z najtrudniejszych nowotworów.