Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce

9 godzin temu
Zdjęcie: Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce


Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy będzie diagnozowało niepełnoletnich pacjentów przy pomocy sztucznej inteligencji. W tej sprawie lecznica podpisała w czwartek (3 lipca) umowę ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie.

Prof. Maciej Pilecki kierownik oddziału psychiatrycznego dorosłych, młodzieży i dzieci krakowskiego szpitala informuje, iż sztuczna inteligencja pomoże na etapie wypełniania przez pacjentów komputerowych kwestionariuszy.

– w tej chwili każdy pacjent dostaje do wypełnienia taki sam kwestionariusz. Natomiast w systemie sztucznej inteligencji pytania w ankiecie są różne, w zależności od objawów pacjenta. Tak więc, każda diagnozowana osoba ma swój indywidualny kwestionariusz dostosowany do jego problemów – wyjaśnia prof. Maciej Pilecki.

Aleksandra Olawska-Szymańska, kierownik oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy, a zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii dziecięcej informuje, iż system nie będzie pomocy w ocenie wszystkich pacjentów.

– Z diagnostyki przy pomocy sztucznej inteligencji nie skorzystają dzieci do 12 roku życia oraz te, których sytuacja prawna jest nieustabilizowana, bo takie przypadki też mamy. Z tego systemu nie skorzystają również najmłodsi z określonymi zaburzeniami, np. upośledzeniami neurorozwojowymi, bo tu ta diagnoza wydaje się być oczywista – dodała Aleksandra Olawska-Szymańska.

03.07.2025. Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy. Podpisanie umowy. / Fot. Iwona Murawska-Bujnowicz – Radio Kielce

Piotr Kiełbowski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy zaznacza, iż sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy w procesie diagnozowania pacjentów.

– Sztuczna inteligencja to przyszłość w medycynie, ale nie zastąpi lekarzy, czy terapeutów. Na pewno będzie ich wspomagać w codziennej pracy. Szczególnie jeżeli chodzi o psychiatrię dziecięcą borykamy się z problemem kadry medycznej. W Polsce jest nieco ponad 500 psychiatrów dziecięcych. Dlatego każde narzędzie, które jest oparte o nowoczesną technologię jest bardzo pomocne – przyznał Piotr Kiełbowski.

Systemy sztucznej inteligencji w diagnozowaniu choroby wykorzystywane są już także w ośrodkach w Poznaniu, Łodzi, Gdańsku i Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału