
Dziś (14 maja) zarząd województwa zaprezentował Księgę Tysiąclecia – jeden ze świętokrzyskich akcentów obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Księga zostanie udostępniona mieszkańcom i potraktowana jako swoista „kapsuła czasu”.
Koronacja Bolesława Chrobrego miała miejsce w 1025 roku w Gnieźnie i była pierwszą koronacją królewską w historii Polski. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie polityczne, ponieważ umacniało naszą pozycję na arenie międzynarodowej jako niezależnego królestwa i kontynuatora tradycji chrześcijańskich monarchii Europy.
– Polska pod panowaniem Bolesława Chrobrego była państwem, które rozszerzyło swoje granice. Był to jeden z największych państw w ówczesnej Europie, bo przecież Niemcy czy Francja były wtedy podzielone na małe księstwa. Dzięki swojej polityce Chrobry sprawił, iż kraina Polan była państwem dużym, mocnym i cenionym w Europie – mówi Andrzej Bętkowski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
W jubileuszowe obchody włączył się także nasz region. Jednym z głównych akcentów jest właśnie udostępniona dziś Księga Tysiąclecia.
– Zachęcam wszystkich mieszkańców miast, miasteczek i wsi, aby wzięli do ręki pióro i wpisali zdanie od siebie, bo to bardzo ważne dla kolejnych pokoleń. Księga będzie „wędrowała” od szkoły do szkoły, od urzędu do urzędu. Będzie dostępna na terenie całego naszego województwa – tłumaczy Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Poprzez swoje wpisy mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje przemyślenia na temat Polski, jej historii, teraźniejszości lub przyszłości.
- województwo świętokrzyskie
- urzad marszalkowski
- KSIEGA TYSIACLECIA