Stawy i zbiorniki wodne w naszym regionie do renowacji. Pójdą na to miliony

7 godzin temu

38 gmin i powiatów z województwa łódzkiego otrzymało wsparcie finansowe na działania związane z renowacją i budową zbiorników małej retencji. To część szerszego programu mającego na celu przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, przede wszystkim suszy oraz podtopieniom. W ramach konkursu z budżetu województwa przyznano łącznie 6 milionów złotych.

Środki te umożliwią realizację konkretnych inwestycji – od oczyszczania i pogłębiania zbiorników, przez wymianę urządzeń hydrotechnicznych, aż po nowe nasadzenia roślinności sprzyjających zwiększeniu bioróżnorodności. Na liście projektów znalazły się m.in. zbiornik w Stawku (gmina Czarnożyły), staw retencyjny w Sieńcu (gmina Wieluń), czy też dwa zbiorniki wodne w gminie Biała.

Dotacje, których maksymalna wysokość wynosi do 180 tysięcy złotych na projekt, pozwolą lokalnym władzom rozpocząć niezbędne prace. Część gmin już przygotowuje przetargi na wybór wykonawców.

Samorządy z naszego regionu, które uzyskały wsparcie:

  • Gmina Biała – Renowacja zbiorników wodnych w miejscowościach Łyskornia i Biała Druga
  • Gmina Czarnożyły – Renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Stawek
  • Gmina Wieluń – Rewitalizacja stawu retencyjnego w Sołectwie Sieniec
  • Gmina Łubnice – Renowacja zbiornika wodnego w Łubnicach
  • Gmina Sokolniki – Renowacja zbiornika wodnego „Okoń”
  • Gmina Działoszyn – Renowacja zbiornika wodnego w miejscowości Działoszyn
  • Gmina Siemkowice – Renowacja zbiornika wodnego małej retencji w miejscowości Radoszewice
  • Gmina Strzelce Wielkie – Renowacja zbiornika wodnego służącego małej retencji w miejscowości Wola Jankowska
  • Gmina Złoczew – Renowacja zbiornika wodnego „Bania” w Złoczewie

To jednak dopiero początek. W połowie maja ruszył kolejny nabór – tym razem w ramach funduszy unijnych. Do rozdysponowania jest ponad 12 milionów złotych, a zakres projektów, które mogą zostać objęte wsparciem, jest znacznie szerszy.

Finansowane będą m.in. inwestycje w zieloną infrastrukturę: ogrody deszczowe, parki kieszonkowe, stawy i sadzawki, zielone ściany i fasady – wszystkie te rozwiązania mają pomóc w zatrzymywaniu wody opadowej i ograniczaniu skutków nawałnic. Możliwe będzie także dofinansowanie modernizacji kanalizacji deszczowej, budowy wałów przeciwpowodziowych oraz progów i grobli rzecznych.

O fundusze mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, instytucje zajmujące się gospodarką wodną, a także organizacje pozarządowe.

Idź do oryginalnego materiału