Na przystankach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zaczynają pojawiać się nowoczesne, solarne biletomaty. Łącznie będzie ich 132 i staną aż w 41 gminach. To największy tego rodzaju system w Polsce.
Nowe urządzenia są ekologiczne, przyjazne pasażerom i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ich lokalizacje wybrano na podstawie analizy ruchu pasażerskiego i ekspozycji na światło słoneczne – ponieważ automaty zasilane są energią słoneczną.
Etapami do celu

Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) poinformował, iż proces uruchamiania biletomatów będzie prowadzony etapami. Pierwsze dwa automaty już działają – oba znajdują się w Bytomiu: przy przystanku Miechowice Kopalnia i Stroszek Targowisko. Kolejne pojawią się m.in. w Gliwicach, Katowicach, Zabrzu, Mysłowicach i Knurowie.
- Zgodnie z planem, wszystkie urządzenia mają zostać uruchomione jeszcze w tym półroczu – mówi Karol Gocyła, naczelnik Wydziału Infrastruktury Stacjonarnej ZTM.
Ekologia i dostępność
Każdy z automatów został zaprojektowany z myślą o ekologicznym zasilaniu i funkcjonalności. ZTM zadbał także o osoby z niepełnosprawnościami – biletomaty wyposażono w kontrastowy tryb wyświetlania, odpowiednio rozmieszczone elementy obsługi, a także ułatwienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Bilety i płatności
W solarnych biletomatach będzie można kupić zarówno papierowe, jak i elektroniczne bilety. Urządzenia obsługują różne formy płatności – kartą, bilonem, BLIK-iem oraz środkami zgromadzonymi w systemie GZM. Co ważne – dostępna będzie również opcja zwrotu biletu.
Najwięcej urządzeń trafiło do Katowic

Katowice będą miały aż 17 biletomatów. Staną one m.in. przy przystankach: Park Śląski, Nikiszowiec Kościół, Kostuchna Osiedle czy Biblioteka Śląska. Po sześć urządzeń trafiło do Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Mysłowic, Rudy Śląskiej, Tychów i Zabrza.
Pełna lista lokalizacji biletomatów zostanie opublikowana na stronie ZTM.
Koszt i zasięg projektu
Projekt kosztował około 13 mln zł i obejmuje zarówno zakup, jak i 10-letnie utrzymanie biletomatów. Po zakończeniu wdrożenia, liczba automatów w systemie GZM podwoi się.