Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka

radiogorzow.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT


Na placu Świętego Piotra rozpoczęła się w sobotę rano (26 kwietnia) msza pogrzebowa papieża Franciszka. Przewodniczy jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kardynał Giovanni Battista Re.

1. Na mszy pogrzebowej służby rozdają wodę dla pielgrzymów (godz. 10.56)

Niebo nad Placem Świętego Piotra, gdzie trwa msza pogrzebowa papieża Franciszka, jest bezchmurne. Służby rozdają wodę dla pielgrzymów.

Na Placu Świętego Piotra trwa msza pogrzebowa papieża Franciszka, który zmarł w Poniedziałek Wielkanocny w wieku 88 lat.

Przed rozpoczęciem mszy niebo nad placem było pochmurne. Wierni czekali na rozpoczęcie liturgii ubrani w kurtki i szaliki.

Jednak, kiedy msza się rozpoczęła chmury rozproszyły się i wyszło słońce.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Pielgrzymi zdjęli kurtki i założyli nakrycia głowy. Służby porządkowe zaczęły rozdawać wodę dla uczestników.

Każde słowo liturgii jest tłumaczone na język migowy przez tłumaczki stojące w przejściach pomiędzy sektorami, w których zgromadzeni są wierni.

Po mszy św. trumna z ciałem papieża Franciszka zostanie przewieziona do Bazylik Matki Boże Większej, gdzie Franciszek zostanie pochowany.

2. Około 200 tysięcy osób na pogrzebie papieża Franciszka (godz. 10.42)

W pogrzebie papieża Franciszka na placu Świętego Piotra uczestniczy w sobotę około 200 tysięcy osób – ogłosił Watykan powołując się na kompetentne władze.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Kilkadziesiąt tysięcy osób jest na placu przed bazyliką watykańską, a pozostałe dziesiątki tysięcy na prowadzącej do Watykanu via della Conciliazione i we wszystkich bocznych ulicach.

3. Wierni przywitali oklaskami trumnę z ciałem papieża Franciszka (godz. 10.29)

Wierni zgromadzeni na Placu Świętego Piotra w Watykanie zaczęli klaskać, kiedy z bazyliki wyniesiona została trumna z ciałem papieża Franciszka. Msza pogrzebowa rozpoczęła się kilka minut po godz. 10.

Tłumy wiernych modlą się w skupieniu; modlitwie towarzyszy śpiew chóru.

Gdy pojawił się kondukt z trumną z ciałem Franciszka, wierni wstali i zaczęli klaskać, oddając hołd zmarłemu w poniedziałek papieżowi.

Wcześniej wierni powitali oklaskami wchodzącego na plac zwierzchnika Ukraińskiej Cerkwi Grekokatolickiej arcybiskupa Swiatosława Szewczuka.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Fot. PAP

4. Na plac Świętego Piotra wniesiono trumnę z ciałem papieża Franciszka (godz. 10.14)

Na plac Świętego Piotra wniesiono w sobotę prostą drewnianą trumnę z ciałem papieża Franciszka i ustawiono ją przed ołtarzem. Trwa msza pogrzebowa zmarłego w poniedziałek papieża. Przez trzy dni otwarta trumna była wystawiona w bazylice watykańskiej, dokąd przybyło, by oddać hołd papieżowi, ponad ćwierć miliona osób.

Tysiące uczestników mszy brawami powitało wniesienie trumny na plac.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Tuż przed rozpoczęciem mszy wielu światowych przywódców oddało hołd Franciszkowi przy jego trumnie.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Trumna z ciałem papieża Franciszka wnoszona jest na Plac św. Piotra przy śpiewie Requiem aeternam.

Fot. Vatican Media pic.twitter.com/Dda9NRXo3k

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 26, 2025

W piątkowy wieczór podczas ceremonii w bazylice watykańskiej dokonano uroczystego zamknięcia trumny.

Został do niej włożony w tubie w kolorze złotym obszerny dokument zwany rogito, czyli „Akt przejścia do Domu Ojca Jego Świątobliwości Franciszka”. Zawiera on życiorys papieża i opis jego posługi.

5. Rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka (godz.10.10)

W mszy uczestniczy kilkudziesięciu światowych przywódców, wśród nich prezydent USA Donald Trump z małżonką Melanią, przywódca Argentyny Javier Milei, prezydenci: Włoch Sergio Mattarella i Ukrainy Wołodymyr Zełenski z małżonką Ołeną.

Na czele polskiej delegacji stoi prezydent Andrzej Duda.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Fot. PAP

Przybyli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z kanclerzem Olafem Scholzem, prezydenci: Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier Tamas Sulyok z premierem Viktorem Orbanem, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

Unię Europejską reprezentują przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Rady Europejskiej Antonio Costa. Jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Wśród korowanych głów są król Belgów Filip, królowa Danii Maria, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, król Jordanii Abdullah II z małżonką królową Ranią, książę Monako Albert II z małżonką Charlene. Koronę brytyjską reprezentuje książę William, syn króla Karola III.

W jednym z pierwszych rzędów na placu rozwinięto transparent młodzieży z założonej przez Franciszka fundacji edukacyjnej Scholas Occurrentes z napisem: „Żegnaj ojcze, mistrzu, poeto”.

W koncelebrze mszy są m.in. członkowie Kolegium Kardynalskiego i patriarchowie Kościołów wschodnich. Po mszy, która potrwa około 90 minut, papież zostanie pochowany w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

Rzym jest pełen ludzi, ale bez Franciszka jest pusty

– powiedziała mediom zakonnica z Argentyny Lucia Caram.

6. Mszę św. pogrzebową papieża będą koncelebrować przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski (10.08)

Mszę św. pogrzebową papieża Franciszka będą koncelebrować przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Tadeuszem Wojdą SAC oraz sekretarzem generalnym bp. Markiem Marczakiem. W ornatach jest także sześciu innych biskupów z Polski, w tym m.in. metropolita krakowski.

Mszy pogrzebowej będzie przewodniczyć dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.

Wśród duchownych, którzy będą koncelebrować liturgii są przewodniczący KEP abp. Tadeusz Wojda SAC oraz sekretarz generalny bp Marek Marczak.

W ornatach są także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, ordynariusz łowicki bp Wojciech Osial, ordynariusz gliwicki bp Sławomir Oder, ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja, biskup pomocniczy przemyski Stanisław Jamrozek oraz bp pomocniczy krakowski Rober Chrząszcz.

W uroczystości weźmie udział 160 delegacji i kilkudziesięciu przywódców, wśród nich prezydent USA Donald Trump i przywódca ojczyzny papieża – Argentyny Javier Milei. Będzie też prezydent RP Andrzej Duda.

7. Prezydent USA Donald Trump z małżonką przybył na pogrzeb papieża Franciszka (godz. 9.44)

Prezydent USA Donald Trump przybył w sobotę rano (26 kwietnia) wraz z małżonką Melanią na plac Świętego Piotra na pogrzeb papieża Franciszka. W rejonie Watykanu w związku z obecnością 160 delegacji i kilkudziesięciu światowych przywódców panują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Fot. PAP

W mszy przed bazyliką watykańską uczestniczyć będą między innymi prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni, przywódca Argentyny Javier Milei. Jest także prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Przybyli prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier z kanclerzem Olafem Scholzem, prezydenci: Francji Emmanuel Macron, Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, Węgier Tamas Sulyok z premierem Viktorem Orbanem, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer.

W pogrzebie papieża bierze też udział były prezydent USA Joe Biden.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Fot. PAP

Unię Europejską reprezentują na pogrzebie przewodniczący: Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, Rady Europejskiej Antonio Costa. Jest także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Wśród korowanych głów są król Belgów Filip, królowa Danii Maria, król Hiszpanii Filip VI z małżonką królową Letycją, król Szwecji Karol XVI Gustaw z królową Sylwią, król Jordanii Abdullah II z małżonką królową Ranią, książę Monako Albert II z małżonką Charlene. Koronę brytyjską reprezentuje książę William, syn króla Karola III.

8. Około 140 tysięcy osób przybyło na pogrzeb papieża Franciszka (godz. 9.29)

Około 140 tysięcy osób przybyło dotychczas do Watykanu na mszę pogrzebową papieża Franciszka – poinformowała rzymska policja.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Plac św. Piotra oraz prowadząca do niego Via della Conciliazione zgromadziły już ok. 140 tys. osób, którzy oczekują na rozpoczęcie Mszy św. pogrzebowej papieża Franciszka.

Fot. Vatican Media pic.twitter.com/G5LbYH4WM6

— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 26, 2025

Plac Świętego Piotra jest już bliski całkowitego zapełnienia, jest tam około 40 tysięcy osób.

Około 100 tysięcy wiernych stoi w alei Conciliazione, prowadzącej do Watykanu i w jej pobliżu.

9. Tysiące ludzi na placu Św. Piotra na godzinę przed pogrzebem papieża (godz. 9.10)

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

Po przejściu przez skrupulatne kontrole przy bramkach wejściowych ludzie biegli przez plac, by zająć jak najbliższe miejsca przy ołtarzu.

Na godzinę przed rozpoczęciem mszy przed bazyliką watykańską zgromadziły się już setki osób.

10. Na placu św. Piotra zabiły dzwony (godz.8.43)

Na placu św. Piotra w Watykanie zabiły dzwony. Księża, którzy będą koncelebrować w sobotę mszę pogrzebową papieża Franciszka, zakładają już szaty liturgiczne. Msza rozpocznie się o godz. 10.

Plac zapełnił się już ludźmi, którzy przybyli na pogrzeb papieża. Kopuła bazyliki św. Piotra jest osnuta chmurami, przez które przedziera się słońce. Zgromadzeni na placu wierni są spokojni, bardzo życzliwi dla siebie wzajemnie. Dzielą się przekąskami – reporterki PAP miały okazję spróbować bardzo pikantnych precelków z Filipin, słodkich rogalików z Rzymu oraz sucharów z Peru. Odwdzięczyły się polskimi kabanosami.

W pewnym momencie zebrani na placu św. Piotra usłyszeli głęboki dźwięk dzwonów rozlegających się z bazyliki. Kapłani, którzy będą koncelebrować mszę pogrzebową, założyli alby, stuły i inne szaty liturgiczne.

Technicy przeprowadzają próby mikrofonów, co nieco konsternuje zebranych, którzy spodziewają się raczej modlitwy, niż odliczania do dziesięciu.

11. Plac św. Piotra w sobotę najlepiej strzeżonym miejscem na świecie (godz. 8.16)

Plac św. Piotra wydaje się być w sobotę najlepiej strzeżonym miejscem na świecie. Karabinierzy, Gwardia Szwajcarska, policja i niezliczone rzesze wolontariuszy pilnują porządku w Watykanie oczekującym pogrzeb papieża Franciszka.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Fot. PAP

Od godz. 4 rano reporterki PAP próbowały wejść na plac św. Piotra, gdzie o godz. 10 mają się zacząć uroczystości pogrzebowe.

Na ulicach Rzymu widać było tylko nielicznych pielgrzymów, ale za to na każdym skrzyżowaniu ulic i uliczek stały patrole złożone z policjantów, karabinierów, żołnierzy Gwardii Szwajcarskiej oraz wolontariuszy.

Najczęściej słyszanym słowem było „nie” – „Nie, seniora, tędy nie można przejść, proszę się udać do punktu kontrolnego”.

Plac św. Piotra wygląda niczym twierdza. Wejściówką na teren chroniony nie jest akredytacja dziennikarska, nie jest nią choćby sutanna i koloratka.

12. Na Placu Świętego Piotra pielgrzymi czekają na pogrzeb papieża (godz. 8.12)

Na Placu Świętego Piotra w Watykanie od sobotniego świtu pielgrzymi ze wszystkich państw gromadzą się w oczekiwaniu na pogrzeb papieża Franciszka. Wierni trzymają w rękach m.in. różańce, flagi państw z których pochodzą. W tłumie widać również biało-czerwone flagi.

Większość pielgrzymów musiała wstać długo przed świtem, by zająć dobre miejsce na placu, który został dla nich otwarty około 5.30 rano. Przed wejściem na plac wszyscy muszą przejść szczegółową kontrolę bezpieczeństwa.

Tym, którzy byli pierwsi udało się zająć miejsca siedzące. Przed nimi kilka godzin oczekiwania na mszę, która rozpocznie się o godz. 10. Wielu pielgrzymów trzyma w rękach flagi państw, z których pochodzą. W tłumie widać też kilka polskich flag. Niektórzy modlą się na różańcu, inni rozmawiają ze sobą, a jeszcze inni opowiadają o tym, dlaczego zdecydowali się tu przyjechać.

13. Prezydent Ukrainy przybył do Rzymu na pogrzeb papieża (godz. 7.49)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Rzymu na pogrzeb papieża Franciszka – poinformował rano jego rzecznik Serhij Nykyforow, cytowany przez ukraińskiego nadawcę publicznego, Suspilne.

Według rzecznika prezydent Zełenski, pierwsza dama Ołena Zelenska i ukraińska delegacja wezmą udział w pogrzebie papieża, który rozpocznie się o godz. 10.

W piątek Zełenski nie wykluczył, iż zamiast niego na ceremonię pogrzebową do Watykanu może udać się pierwsza dama i szef MSZ Andrij Sybiha.

14. Zapełnia się plac Świętego Piotra na kilka godzin przed pogrzebem papieża (godz. 7.31)

W szybkim tempie zapełnia się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpocznie się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni.

Po przejściu przez skrupulatne kontrole przy bramkach wejściowych ludzie biegli przez plac, by zająć jak najbliższe miejsca przy ołtarzu.

Na ponad trzy godziny przed rozpoczęciem mszy przed bazyliką watykańską zgromadziły się już setki osób.

Przygotowywane są miejsca dla oficjalnych delegacji i światowych przywódców.

Cały rejon Watykanu patrolowany jest przez kilkuset policjantów i funkcjonariuszy innych służb. Na dachach czuwają snajperzy. Działa system ochrony przed dronami.

Idź do oryginalnego materiału