Projekt pn. Razem SuperMocni!

5 godzin temu

Projekt pn. Razem SuperMocni!

Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską, w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+), Priorytet: FESL.07.00-Fundusze Europejskie dla społeczeństwa, Działanie FESL.07.07 - Wsparcie rodziny, dzieci i młodzieży oraz deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej

 
Nazwa beneficjenta: Powiat Bielski

Wartość projektu: 2 304 140.00 zł

Dofinansowanie: 2 188 933.00 zł, w tym ze środków UE: 1 958 519.00 zł.

Okres realizacji: 01.05.2025 r. do 30.04.2028 r.

 
Projekt pt.: "Razem SuperMocni!" skierowany będzie  do 20 dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz do 60 dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnych formach pieczy zastępczej, którzy wymagają wsparcia ze względu na problemy psychologiczne, psychiczne, behawioralne, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz do 20 rodzin zastępczych/prowadzących rodzinne domy dziecka i do 8 pracowników Instytucji.

 

Celem projektu będzie wzmocnienie roli i funkcji rodziny poprzez zwiększenie dostępności - dla 80 dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnych formach pieczy zastępczej i w placówkach opiekuńczo wychowawczych oraz dla 20 rodzin zastępczych/prowadzących rodzinne domy dziecka w powiecie bielskim - do dobrej jakości usług zapobiegających wykluczeniu społecznemu, wyrównujących szanse, niwelujących deficyty i rozwijających potencjały, realizowanych głównie w środowisku z wykorzystaniem wszystkich dostępnych w nim zasobów w okresie realizacji projektu, tj. od 01.05.2025 r. do 30.04.2028 r.

Miejsce realizacji: Powiat Bielski.

W wyniku realizacji projektu dzieci i młodzież będą mieli zapewnione wsparcie w zakresie specjalnych potrzeb psychofizycznych, ponadto zostanie utworzone jedno mieszkanie treningowe.

Efekty projektu: 80 dzieci zostanie objętych usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej, 100 osób, w tym 80 dzieci zostanie objęta usługami w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej, powstaną 2 grupy wsparcia dla 20 młodych osób, powstanie 1 mieszkanie treningowe.

hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie

Zakres pomocy w projekcie:

Projekt zakłada wsparcie 20 dzieci i młodzieży przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz do 60 dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnych formach pieczy zastępczej, którzy wymagają wsparcia ze względu na problemy psychologiczne, psychiczne, behawioralne, w tym dzieci z niepełnosprawnościami oraz do 20 rodzin zastępczych/prowadzących rodzinne domy dziecka i do 8 pracowników Instytucji.

Zaplanowano n/w działania:

a)  Diagnozy specjalistyczne, wielkokierunkowe z uwagi na występujące zaburzenia,

b)  Wsparcia specjalistycznego/terapeutycznego dla dziecka po diagnozie,

c)   Pomocy w nauce zgodnie z potrzebami,

d)  Wsparcia asystenta/asystentki dla dziecka z niepełnosprawnością w placówce opiekuńczo-wychowawczej,

e)  Wsparcia w procesie usamodzielnienia w formie warsztatów, treningów oraz nauki samodzielności w mieszkaniu treningowym,

f)    Utworzenie grupy wsparcia dla nastolatek i nastolatków,

g)  Wsparcie mentora/mentorki,

h)  Organizacja wypoczynku dla dzieci z rodzin zastępczych,

i)    Wsparcie osoby wspierającej rodziny,

j)    Piknik rodzicielstwa zastępczego,

k)   Szkolenie dla rodzin zastępczych.

Kto może zostać uczestnikiem/uczestniczką projektu?

Kryteria obligatoryjne:

  1. Zamieszkiwanie na terenie Powiatu Bielskiego (ź: oświadczenie.),
  2. Dziecko będące w systemie pieczy zastępczej zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - dotyczy dzieci,
  3. Rodzic zastępczy - zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. W przypadku osób z niepełnosprawnością (ź: orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych bądź tożsamy dokument, o którym mowa w ustawie z dnia 19.08.1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego.)

Narzędzia potwierdzające kwalifikowalność uczestnictwa w projekcie dla poszczególnych grup docelowych zgodnie z pkt. 1.6 Regulaminu wyboru projektów.

 Kogo premiujemy?

  1. osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (1 pkt),
  2. osoby z niepełnosprawnością sprzężoną (1 pkt),
  3. osoby z chorobami psychicznymi (1 pkt),
  4. osoby z niepełnosprawnością intelektualną (1 pkt),
  5. osoby z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi (w rozumieniu zgodnym z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD10) (1 pkt),
  6. osoby korzystające z programu FE PŻ (1 pkt),
  7. dzieci wychowujące się poza rodziną biologiczną (1 pkt).

 

Termin naboru do projektu: dokumenty zgłoszeniowe przyjmujemy do 30 czerwca 2025 r. przy czym:

I etap od 01.05.2025 r. do 26.05.2025 r.

II etap od 27.05.2025 r. do 30.06.2025 r.

Informacji i wskazówek o projekcie udziela: Joanna Czernek-Jonkisz (koordynatorka projektu)

tel. 600 967 398 oraz mail: [email protected]

Biuro projektu: budynek Starostwa Powiatowego w Bielsku Białej, ul. Piastowska 40

Biuro nr 222 (II piętro).

Do budynku prowadzi jedno główne wejście od ul. Mieszka I. Do wejścia prowadzą schody oraz utwardzony ciąg komunikacyjny umożliwiający wjazd wózkiem.

Drzwi wejściowe otwierane są automatycznie i umożliwiają bezkolizyjne wejście do budynku, również osobie poruszającej się na wózku. Drzwi wejściowe szklane przystosowane są również dla osób słabowidzących - posiadają oznakowanie poziomymi pasami o jednolitej barwie.

Portiernia znajduje się po prawej stronie od wejścia. Biuro Obsługi Mieszkańca znajduje się za portiernią po lewej stronie. Korytarze i pomieszczenia na wszystkich piętrach umożliwiają poruszanie się osobie na wózku. Budynek wyposażony jest w pasy uwagi i ścieżki prowadzące: na parterze - od wejścia głównego do tyflomapy oraz do windy. Przy wejściu oraz na korytarzach uruchomiono system nawigacyjno - informacyjny TOTUPOINT prowadzący do tyflomap na parterze i każdym z pięter. Plan tyflograficzny na każdym piętrze zawiera legendę ze spisem pomieszczeń oraz odwzorowanie mapy piętra wraz z numerami poszczególnych biur. Tyflomapa opisana jest alfabetem Braille’a. Tyflomapa na parterze jest dodatkowo udźwiękowiona i znajduje się po lewej stronie od wejścia głównego - naprzeciwko portierni. Wyposażona jest w słuchawkę z pętlą indukcyjną i zawiera mapę parteru oraz informację wizualną i głosową, jakie biura znajdują się na poszczególnych piętrach. dzięki pasów uwagi wyróżniono początek i koniec biegu schodów. Tyflomapy na piętrach znajdują się na wprost schodów. najważniejsze pomieszczenia zostały wyposażone w znajdującą się nad klamką tabliczkę informującą o numerze biura wypukłym napisem oraz alfabetem Braille’a.

W budynku znajdują się dwie windy osobowa i towarowa (umożliwiająca swobodne poruszanie osobie z niepełnosprawnością na wózku wraz z opiekunem). Windy posiadają ekran z wyświetlanym aktualnym numerem piętra oraz wyposażone są w głosowe powiadamianie o piętrze, na którym zatrzymuje się winda. Numery pięter w windzie oznaczone są alfabetem Braille’a. Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje na parterze. Zlokalizowana jest za Wydziałem Komunikacji i Transportu, po lewej stronie.

Przed budynkiem wyznaczono 2 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wjechać na wózku oraz wchodzić z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Zainstalowane są pętle indukcyjne w Biurze Obsługi Mieszkańca oraz w punkcie obsługi klienta Wydziału Geodezyjno - Kartograficznego. Dostępne są również pętle przenośne. Każdy ma możliwość zgłoszenia potrzeby skorzystania z pętli indukcyjnej.

Dokumenty zgłoszeniowe dostępne są w formie drukowanej w Biurze Projektu oraz w formie cyfrowej na stronie internetowej.

 

Spis załączników:

Załącznik nr 1 Wzór formularza zgłoszeniowego

Załącznik nr 2a Wzór Informacji dotyczącej przetwarzania danych osobowych

Załącznik nr 2b Wzór klauzuli informacyjnej

Załącznik nr 3 Wzór deklaracji uczestnictwa w projekcie

Załącznik nr 4 Wzór umowy uczestnictwa w projekcie

Idź do oryginalnego materiału