Procesja z relikwiami św. Wojciecha ulicami Gniezna – duchowe dziedzictwo Piastów

4 dni temu

Wieczornymi I Nieszporami ku czci św. Wojciecha rozpoczęły się w sobotę w Gnieźnie uroczystości odpustowe, a wraz z nimi kościelne obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. Nabożeństwu w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.

W nabożeństwie uczestniczyli liczni duchowni i wierni, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe, reprezentanci różnych stanów, organizacji, bractw i stowarzyszeń, służby mundurowe, harcerze i młodzież. Nieszpory rozpoczęła pieśń Bogurodzica i modlitwa za papieża Franciszka, którą wypowiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kto by pomyślał, iż świętując 1000. rocznicę koronacji przedziwnie zjednoczy się Gniezno ze Stolicą Świętą, iż jubileuszowe świętowanie odbędzie się w dniu pogrzebu papieża Franciszka i w oczekiwaniu na jego następcę. Nie tylko wspom

inamy wielką odległą historię, ale historia dzieje się na naszych oczach – mówił abp Adrian Galbas.

Dziękował za papieża Franciszka i styl jego posługiwania oraz przypomniał jego obecność na Jasnej Górze w 2016 roku. Wyraził też nadzieję, iż choć ciało Franciszka zostało pogrzebane, Kościoła Franciszka nie da się pogrzebać.

Módlmy się o światło Ducha Świętego dla kardynałów, by dobrze rozpoznali wolę Bożą i wybrali tego, którego wybrał Bóg – powiedział.

Nawiązując do znaczenia pierwszej królewskiej koronacji w Polsce abp Galbas mówił o wolności, która jest wyrazem królewskości człowieka. Wyjaśniał, na czym polega prawdziwe realizowanie wolności – na uczciwym rozeznawaniu, wyborze zgodnie z tym rozeznaniem, wykonaniu tego, co się wybrało, obserwowaniu owoców i dalszym rozeznawaniu, czy nie należy czegoś zmienić. Zwrócił uwagę, iż zarówno w systemach totalitarnych jak i wobec wewnętrznych zniewoleń, człowiek nie może w ten sposób wybierać. Musi się podporządkowywać.

Dziś – podkreślił – dziękujemy za czas pokoju i wolność zewnętrzną, której przejawem są też wolne wybory. Modlimy się też za tych, którzy sprawują władzę. Za parlament, rząd, za obecnego i przyszłego prezydenta. Modlimy się o dwie wielkie cnoty: o miłość do ludu i o pokorę – powiedział, przypominając, iż papież Franciszek w „Evangelii gaudium” wzywał do rehabilitacji polityki, która bywa oczerniana, tymczasem jest bardzo wzniosłym powołaniem.

Może być jedną z najcenniejszych form miłości poprzez szukanie dobra wspólnego.

Abp Galbas podkreślił też, iż również dziś wolność może być zagrożona. Przypominał słowa papieża Jana Pawła II, a także kard. Josepha Ratzingera o znaczeniu wolności i możliwości swobodnego pełnienia misji przez Kościół w państwie oraz o tym, iż państwa pluralistyczne nie mogą rezygnować z norm etycznych w życiu publicznym, gdyż grozi to sprzymierzeniem się demokracji z etycznym relatywizmem. Metropolita warszawski mówił dalej, iż wolność wewnętrzna jest ważniejsza i trudniejsza do osiągnięcia.

Można żyć w kraju bez okupanta i być wewnętrznie zniewolonym. I może być dokładnie na odwrót – powiedział.

Przypomniał słowa Karola Wojtyły, iż każdy chrześcijanin, który zdobywa panowanie nad grzechem urzeczywistnia rys królewski, uczestniczy w Chrystusowej władzy rządzenia i przyczynia się do budowania królewskiej władzy Chrystusa.

Wolność to umiejętność panowania nad sobą i umiejętność dojrzałego kierowania swoim życiem. Droga do wewnętrznej wolności prowadzi przez konfesjonał, przez systematyczne formowanie swojego sumienia w oparciu o zdrowa naukę Kościoła, życie sakramentalne i odpowiedni dobór towarzystwa – gdyż kto z kim przestaje, takim się staje – mówił abp Galbas.

Pod koniec nabożeństwa abp Wojciech Polak poświęcił płaszcze dla nowych braci Towarzystwa św. Wojciecha, które krzewi kult patrona. Po nieszporach z katedry gnieźnieńskiej wyruszyła procesja z relikwiami św. Wojciecha, która zmierzając głównymi ulicami miasta przeszła do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie tradycyjnie odbyły się krótkie wystąpienia księży biskupów, a na zakończenie Apel Jasnogórski i błogosławieństwo udzielone wszystkim obecnym.

Idź do oryginalnego materiału