W niedzielę, 4 maja, odbyły się na Greenpoincie obchody Dnia Flagi RP i 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo nienajlepszej aury patriotyczne wydarzenia w polskiej dzielnicy zgromadziły setki osób.

Patriotyczne uroczystości
Wśród gości honorowych znaleźli się stały przedstawiciel RP przy ONZ ambasador Krzysztof Szczerski, konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz, któremu towarzyszyła żona Bogna Bernaciak-Sakowicz, naczelna prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce sybiraczka Helena Knapczyk, działaczka polonijna i była senator, córka generała Władysława Andersa Anna Maria Anders, a także pułkownik Krzysztof Steć ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych. Obecna była także delegacja poselska z Polski w składzie: Lida Burzyńska, Marek Rząsa, Jarosław Rzepa.
Wydarzenia patriotyczne w polskiej dzielnicy rozpoczęły się o godzinie 10.30 rano w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, gdzie Polonia spotkała się na mszy św. za Ojczyznę, którą koncelebrowali ks. Grzegorz Markulak – proboszcz tej parafii oraz księża Józef Szpilski i Sławomir Szucki.
Ks. Grzegorz Markulak przypomniał zgromadzonym w świątyni, jakie święta są celebrowane na początku maja. – W tym roku powodów do świętowania jest jednak jeszcze więcej, gdyż obchodzimy także tysiąclecie Korony Polskiej. Tysiąc lat temu, w kwietniu 1025 roku, Bolesław Chrobry został koronowany na pierwszego króla Polski w archikatedrze gnieźnieńskiej – dodał proboszcz, dziękując też wszystkim za obecność. We mszy św. uczestniczyli harcerze, harcerki, zuchy, skrzaty i instruktorzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Świat, a także dzieci z zespołu „Krakowianki i Górale”.
Akademia w Polskim Domu Narodowym
W południe w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie odbyła się uroczysta akademia, którą poprowadził Marek Chrościelewski – prezes Domu Narodowego. W swoim przemówieniu przypomniał obecnym, iż obchody rocznicowe Konstytucji 3 Maja mają w Polskim Domu Narodowym ponad 100-letnią tradycję i zostały zapoczątkowane przez jego założycieli w czasach, kiedy Polski nie było jeszcze na mapach świata. Dla uczestników przygotowano bogaty program artystyczny. Wystąpiły dzieci z zespołu tanecznego Polish American Folk Dance Company, a także gromady i drużyny harcerskie mające swoją siedzibę w Polskim Domu Narodowym. Dzieci z zespołu tanecznego Krakowianki i Górale wykonały piosenki ludowe i patriotyczne, a chór Angelus zaprezentował wiązankę patriotycznych pieśni.
Następnie wszyscy obecni udali się pod siedzibę główną Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, gdzie zaplanowano wydarzenia związane ze świętem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tutaj zebranych powitali: współorganizator imprezy Grzegorz Maziarz oraz ks. Grzegorz Markulak, który poprowadził uroczystość. Najważniejszym jej punktem było podniesienie polskiej flagi na maszt przez Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2024 Piotra Praszkowicza, co nastąpiło przy dźwiękach polskiego hymnu śpiewanego przez sopranistkę Patrycję Posłuszny. Przecięto również wstęgę, inaugurując paradę aut i motocykli. Goście honorowi wygłosili także okolicznościowe przemowy.

Ceremonia przed PSFCU
– Jestem reprezentantem Polski, kraju, który jest jednym z najbardziej zasłużonych w całej historii świata – podkreślił w swojej przemowie ambasador Krzysztof Szczerski, nawiązując też do rocznicy tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. – Mamy w tym roku jeszcze jedno bardzo ważne święto, które jest przed nami. To jest święto polskiej demokracji, czyli wybory prezydenckie. Kolejny raz mamy możliwość oddania swojego głosu jako wolni ludzie, w wolnym kraju dla dobra Polski – dodał w płomiennej przemowie ambasador, zachęcając wszystkich obecnych do wzięcia udziału w głosowaniu.
– Drodzy rodacy, Polki i Polacy – zwrócił się do obecnych konsul generalny RP w Nowym Jorku Mateusz Sakowicz. – To wielka przyjemność móc się z wami spotkać tutaj, w sercu polskiego Nowego Jorku. Ilekroć jestem na Greenpoincie, to szukam polskich symboli, biało – czerwonej flagi, i zawsze te symbole tutaj znajduję, w punktach usługowych, sklepach, czy też chociażby przed PSFCU. Uśmiecham się, kiedy widzę godło Polski na samochodach i kiedy uświadamiam sobie, ilu Polaków przyczynia się do dobrobytu Ameryki, ale też i tym samym dobrobytu Polski, ponieważ jesteście adwokatami w polskiej sprawie. Im lepiej wam się wiedze tutaj, tym lepiej postrzegana jest Polska i związki z krajem również stają się silniejsze. Z całego serca dziękuję wam za codzienny patriotyzm i przywiązanie do patriotycznych wartości – dodał konsul.
W trakcie uroczystości głos zabrali również: Anna Maria Anders, w imieniu delegacji poselskiej z Polski poseł Marek Rząsa, prezes Domu Narodowego Marek Chrościelewski, dyrektor Centrum Polsko-Słowiańskiego Robert Chibowski, prezes Pulaski Association of Business and Professional Men. Robert Tarnawski, a także drugi wiceprzewodniczący PSFCU Mariusz Śniarowski.

Polonijny przejazd ulicami Nowego Jorku
W obchodach przed siedzibą Unii uczestniczyli przedstawiciele wielu polonijnych instytucji i organizacji. Obecni byli między innymi: Maria Bielska – prezeska Maria Sklodowska-Curie Professional Women’s Association, Monika Bolkun i Edyta Greer – członkinie komisji rewizyjnej Centrum Polsko-Słowiańskiego, Bożena i Andrzej Kamińscy z Kongresu Polonii Amerykańskiej, Bogdan Bachorowski z zarządu Pulaski Association of Business and Professional Men, a także pracownicy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na czele z Anną Branas – szefową oddziału Unii przy 100 McGuinness Blvd. W uroczystości wzięli również udział uczniowie i nauczyciele polskich szkół, weterani, harcerze i harcerki. Obecne były także dzieci z zespołu Krakowianki i Górale pod kierownictwem Elżbiety Hetnar oraz uczniowie Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej na Greenpoincie i dyrektor tej placówki Danuta Bronchard. Uwagę zwracali również ubrani na niebiesko piłkarze Stali Mielec NY. Wszystkich obecnych na koniec części oficjalnej pobłogosławił ks. Grzegorz Markulak.

Wydarzenie, jak co roku, było również prawdziwą gratką dla miłośników motoryzacji. Przed siedzibą Unii stawili się przedstawiciele klubów motocyklowych i samochodowych oraz niezrzeszeni pasjonaci motoryzacji. Dzięki nim na miejscu można było zobaczyć wiele zabytkowych samochodów zarówno amerykańskich, jak i polskich, a wśród nich chociażby małego Fiata, Nysę, czy choćby Polskiego Fiata 125p w wersji milicyjnego radiowozu. Tegoroczną niespodzianką była ciężarówka Star w strażackiej wersji. Organizatorzy imprezy zapewnili patriotyczne gadżety, a także darmowe jedzenie i napoje, w tym: kawę, herbatę, pączki oraz kiełbasę z grilla, którą serwował Grzegorz Gryźlak z ekipą z Polish Food Truck.
Ostatnim punktem niedzielnych obchodów w polskiej dzielnicy była parada pojazdów, która przejechała ulicami Greenpointu, Maspeth i Ridgewood. W jej trackie organizatorzy zawiesili również biało-czerwoną flagę na moście Kościuszki.
– W tym roku po raz 5. obchodziliśmy święto Dnia Flagi RP pod siedzibą Unii – stwierdził w rozmowie z „Białym Orłem” Grzegorz Maziarz, współorganizator wydarzenia. – Dziękujemy całej Polonii i wszystkim, którzy świętowali dzisiaj z nami. Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom honorowym, gdyż uświetnili swoją obecnością dzisiejsze obchody. Duże podziękowania kieruję ku władzom Unii za udostępnienie miejsca i pozostałym sponsorom za wsparcie. Cieszę się, iż mimo niesparzającej pogody przyszło tak wiele osób. Wierzę, iż za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie – dodał.
Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz












