Parafianie z Sadek na pielgrzymce w Rokitnie i Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym

4 godzin temu

1 maja 2025 roku wierni parafii św. Wojciecha w Sadkach wspólnie ze swoim Proboszczem ks. Witoldem Korowajczykiem wzięli udział w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, gdzie uczestniczyli we mszy św. Wybór miejsca pielgrzymowania nie był przypadkowy. Rokitniańskie Sanktuarium jest najczęściej odwiedzanym w Diecezji zielonogórsko – gorzowskiej i kościołem jubileuszowym w Roku Jubileuszowym 2025.

Kustosz sanktuarium ks. Marcin Kliszcz przybliżył historię miejsca i oprowadził po muzeum i barokowym kościele.

Sanktuarium w Rokitnie należy do najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w zachodniej Polsce, który trwa nieprzerwanie od drugiej połowy XVII wieku i jest związany z obrazem Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, który zasłynął z wielu cudów.

Przez krótki okres czasu, w 1671 roku, obraz przechowywany był na Zamku Królewskim w Warszawie, wypożyczony przez króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Wierzono, iż wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej przyczynił się do ugody króla ze zbuntowaną szlachtą pod Lublinem.

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej był często kopiowany i stanowi pierwowzór dla innych otoczonych kultem wizerunków Matki Bożej, czczonych w różnych regionach kraju, m.in. dla Matki Bożej Licheńskiej oraz Matki Bożej Łęgowskiej.

W drodze powrotnej pielgrzymi z Sadek odwiedzili Międzyrzecki Rejon Umocniony (niem. Festungsfront im Oder – Warthe Bogen – Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty), który pochodzi z lat 1934 – 1944 i służył ochrony wschodniej granicy III Rzeszy.

W planach wakacyjnych pielgrzymek parafii w Sadkach znajdują się wyjazdy do kościołów jubileuszowych w Bydgoszczy, Gnieźnie i Warszawy.

Obecnie realizowane są zapisy na wyjazd, który zaplanowany jest 27. czerwca na nocne widowisko pt. „Orzeł i Krzyż” do Murowanej Gośliny koło Poznania.

Spektakl „Orzeł i Krzyż” jest opowieścią o losach Polski i Polaków od legend i założenia Państwa Polskiego przez triumfy husarii, Potop Szwedzki, aż po odzyskanie niepodległości i Solidarność.

Wydarzenia z historii naszego Państwa i Narodu odgrywane są na terenie o wielkości 44.000 m2 przez ponad 300 aktorów wcielających się w ponad 1500 historycznych postaci.

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski

Idź do oryginalnego materiału