Od dziś koniec porodówki w Brzesku. Szpital stawia na ginekologię onkologiczną

5 godzin temu

Z dniem 1 lipca 2025 roku w Szpitalu Powiatowym w Brzesku przestaje funkcjonować oddział ginekologiczno-położniczy. Porodów w tej placówce już nie będzie. Zamiast tego powstaje specjalistyczny oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej, który – jak podkreślają władze powiatu – ma wypełnić istotną lukę w leczeniu kobiet z chorobami nowotworowymi w regionie.

O zmianach informowaliśmy już wcześniej, a wczoraj starosta brzeski Andrzej Potępa mówił o tym szeroko na antenie stacji RDN Małopolska. Jak wyjaśnił przekształcenie jest odpowiedzią na coraz większe potrzeby w zakresie leczenia onkologicznego oraz dramatycznie małą liczbę porodów w ostatnich miesiącach.

– Do końca czerwca w szpitalu odbyły się zaledwie 74 porody, z czego 80% stanowiły cięcia cesarskie, czyli zaplanowane, umówione zabiegi – przekazał starosta. Jak dodał, zdarzały się tygodnie, kiedy nie urodziło się ani jedno dziecko, a mimo to personel musiał być dostępny przez całą dobę.

Nowy oddział ginekologii i ginekologii onkologicznej rozpoczyna działalność 1 lipca. Starosta w rozmowie z RDN Małopolska podkreślił, iż udało się skompletować zespół wysokiej klasy specjalistów, w tym ginekologów-onkologów i uroginekologów. Kierownikiem zespołu został dr Kosobucki.

– Już podpisaliśmy umowę z NFZ, co oznacza, iż od lipca zespół zaczyna pracę – poinformował Andrzej Potępa. – Staramy się teraz jak najszybciej w miejscu traktu porodowego wybudować dwie nowe sale operacyjne – dodał.

Koszt tej inwestycji ma wynieść około 10 milionów złotych. Dzięki nowym salom operacyjnym zespół lekarzy ma być w stanie przeprowadzić choćby 800–900 operacji rocznie. To ogromny postęp w porównaniu do skali wcześniejszej działalności porodówki, która generowała znaczne straty finansowe.

Władze powiatu liczą, iż w kolejnych miesiącach w szpitalu w Brzesku uda się także uruchomić chemioterapię dla kobiet leczących się onkologicznie. W tym celu konieczna będzie przebudowa szpitalnej apteki, zgodnie z wymogami dotyczącymi przechowywania specjalistycznych leków.

Starosta zapewnił, iż wszyscy pracownicy dotychczasowego oddziału – lekarze, położne i pielęgniarki – otrzymali oferty pracy w nowej strukturze. – Pacjentek będzie nie mniej, tylko więcej – zaznaczył.

Zmiana w strukturze brzeskiego szpitala wpisuje się w szerszy trend dostosowywania oferty medycznej do realnych potrzeb pacjentów. Władze powiatu przekonują, iż w sytuacji rosnącej liczby przypadków chorób nowotworowych u kobiet i ograniczonego dostępu do leczenia w dużych ośrodkach, nowy oddział w Brzesku może odegrać kluczową rolę.

Idź do oryginalnego materiału