W poniedziałkowy poranek, 21 kwietnia 2025 roku, Watykan przekazał smutną wiadomość: nie żyje papież Franciszek. Ojciec Święty zmarł o godzinie 7.35 – poinformował kardynał Kevin Farrell w oficjalnym komunikacie przekazanym przez watykańskie biuro prasowe. Miał 88 lat.
W ostatnim czasie papież Franciszek zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Dochodził do siebie po obustronnym zapaleniu płuc, które wyraźnie osłabiło jego organizm. Mimo to jeszcze wczoraj, w Niedzielę Wielkanocną, pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra, aby udzielić błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – miastu i światu. Jego obecność, choć symboliczna, była dla wielu wiernych wzruszającym i pokrzepiającym znakiem.
Papież Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej i pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym. Jego pontyfikat, trwający od 13 marca 2013 roku, naznaczony był dążeniem do odnowy Kościoła, dialogu z innymi religiami oraz otwartością na osoby wykluczone i marginalizowane.
Znany z prostoty, pokory i silnego zaangażowania społecznego, papież Franciszek pozostanie w pamięci wiernych jako duchowy przewodnik, który nie bał się poruszać trudnych tematów i który konsekwentnie nawoływał do pokoju, solidarności i ochrony środowiska naturalnego.
Informacja o jego śmierci poruszyła katolików na całym świecie. W Watykanie rozpoczęto przygotowania do uroczystości pogrzebowych, które – zgodnie z tradycją – odbędą się na Placu Świętego Piotra z udziałem głów państw, duchownych i wiernych z różnych zakątków globu.
To koniec pewnej epoki. Świat żegna papieża, który w niezwykle wymagających czasach potrafił przypominać, iż „Kościół to nie muzeum świętych, ale szpital dla grzeszników”.