1918, W Newport News na świat przyszła Ella Fitzgerald nazywana królową jazzu. Karierę rozpoczęła w 1935 roku w Harlemie. Nagrywała z wielkimi artystami jazzowymi – Louisem Armstrongiem, Dukem Ellingtonem, Oscarem Petersonem i Dizzy Gillespie. Znana z wielu nagrań zasłynęła takimi kompozycjami jak “It Don’t Mean A Thing (If It Ain’t Got That Swing)”,”Into Each Life Some Rain Must Fall” czy “Dream A Little Dream Of Me”. Otrzymała kilkanaście nagród Grammy, a w 1967 roku przyznano jej specjalną nagrodę za cały dorobek artystyczny. Zmarła w czerwcu 1996 roku.
1943, Urodził się Tony Christie (właściwie: Anthony Fitzgerald), angielski wokalista i aktor. Najbardziej znanym przebojem Tony’ego jest piosenka “Is This the Way to Amarillo”, która dwukrotnie pojawiła się na liście w Wielkiej Brytanii – w 1971 i 33 lata później jako charytatywny singiel akcji Comic Relief docierając do pierwszego miejsca. Tony Christie sprzedał ponad 10 milionów płyt na całym świecie.
1945, W Gothenburgu w Szwecji urodził się Bjorn Ulvaeus, członek zespołu ABBA. Przez ABBĄ udzielał się w folkowej formacji Hootenanny Singers. Wraz z Bennym Andersonem napisał całą serię międzynarodowych przebojów z “Waterloo” i “Dancing Queen” na czele. W 1971 roku poślubił koleżankę z zespołu Agnethę Faltskog. Para rozwiodła się dziewięć lat później. Po rozpadzie ABBY zajął się pisaniem musicali – “Chess”, “Kristina fran Duvemala” i “Mamma Mia!”.
1954, Johnnie Ray zdobył pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów piosenką “Such A Night”. Był to pierwszy z trzech hitów Raya. Artysta w wieku 13 lat stracił słuch w jednym uchu i na scenie posługiwał się aparatem słuchowym. Zespół Dexy’s Midnight Runners w tekście swojego przeboju “Come On Eileen” wspomina Johnnie Raya, a w wideoklipie do piosenki zostały użyte archiwalne zdjęcia Raya z 1954 roku.
1958, W Szkocji urodził się Derek Dick, wokalista występujący pod scenicznym pseudonimem Fish. Znany jako frontman grupy Marillion nagrał z tym zespołem takie udane płyty jak “Fugazi” czy “Misplaced Childhood”, z których pochodziły kompozycje “Lavender” oraz “Kayleigh” (hit z 1985 roku). Po rozstaniu z Marillion Fish rozpoczął karierę solową i ze zmiennym szczęściem nagrywał płyty utrzymane w neoprogresywnym stylu.
1964, Urodził się Andy Bell, wokalista grupy Erasure, którą utworzył wraz z Vincem Clarkiem, byłym muzykiem grup Depeche Mode i Yazoo. Zespół wykonywał taneczne piosenki takie jak “Oh L’amour”, “Sometimes”, “I Love Saturday” czy “Abba-esque”, który w 1992 roku stał się wielkim przebojem duetu.
1970, Grupa The Jackson Five rozpoczęła dwutygodniowe przewodzenia na amerykańskiej liście singlową kompozycją “ABC”. Cały album również dotarł na szczyt listy płyt z muzyką R&B, gdzie okupował pierwszą pozycję przez 12 tygodni.
1979, Zespół The Police zadebiutował w telewizyjnym programie stacji BBC “Top Of The Pops”. Grupa wykonała utwór “Roxanne”, który znalazł się na singlu z longplaya “Outlandos d’Amour”. Ponieważ piosenka opowiadała historię mężczyzny zakochanego w prostytutce, wiele stacji radiowych odmawiało promocji singla.
1982, Paul McCartney i Stevie Wonder zdobyli pierwsze miejsce listy przebojów na Wyspach Brytyjskich piosenką “Ebony And Ivory” zaśpiewaną w duecie. Na pomysł piosenki McCartney wpadł słysząc wypowiedź aktora Spike’a Milligana o czarnych i białych klawiszach fortepianu tworzących razem pełną harmonię. Piosenka o “hebanie i kości słoniowej” opowiadała także o harmonii różnych ras zamieszkujących planetę. Utwór dotarł również do pierwszego miejsca w USA, Kanadzie, Norwegii, Niemczech i Japonii.
1987, Madonna umieściła na pierwszym miejscu brytyjskiej listy singiel z piosenką “La Isla Bonita”. Utwór autorstwa Patricka Leonarda i Bruce’a Gaitscha był wcześniej oferowany Michaelowi Jacksonowi na płytę “Bad”, ale muzyk postawił na swoje kompozycje. “La Isla Bonita” była piątym i ostatnim singlem z płyty Madonny zatytułowanej “True Blue”.
1987, Grupa U2 rozpoczęła pierwszy z pięciu tygodni przewodzenia na amerykańskiej liście przebojów płytą “The Joshua Tree”. Album zainspirowany amerykańską historią, literaturą i polityką zdobył pierwsze miejsca w ponad dwudziestu krajach i sprzedał się w ilości ponad 25 milionów sztuk. Nagrodzony statuetką Grammy w kategorii najlepszy album roku, “The Joshua Tree” zawierał takie uznane przeboje U2 jak “With Or Without You”, “I Still Haven’t Found What I’m Looking For” oraz “Where The Streets Have No Name”.
1992, Raperski duet Kris Kross uplasował się na szczycie amerykańskiej listy przebojów piosenką “Jump”. Piosenka pozostawała na szczycie listy przez osiem tygodni. Wokaliści Chris Smith i Chris Kelly w momencie nagrywania piosenki mieli kolejno 12 i 13 lat. Jak się później okazało, był to jedyny wielki hit Kriss Kross, kolejne “Alright” “I’m Real” i “Da Bomb, nie odniosły tak spektakularnego sukcesu. Kelly poszedł na studia inżynierskie, Smith ukończył marketing i zarządzanie. Obaj później założyli firmy płytowe.
1994, Grupa The Eagles zarejestrowała pierwszy z dwóch koncertów będących podstawą ich nowej płyty “Hell Freezes Over”. Muzycy zeszli się po wielu latach mimo zarzekania się, iż prędzej piekło zamarznie niż oni nagrają kolejną płytę. Ta wypowiedź stała się tytułem nowego koncertowego wydawnictwa, do którego dołączono dwie nowe kompozycje: “Get Over It” oraz “Love Will Keep Us Alive”.
2002, Członkini grupy TLC, Lisa Lopes, zginęła w wypadku samochodowym na Hondurasie, gdzie przygotowywała solowy projekt oraz pracowała nad książką. W samochodzie z Lisą podróżował jej brat i siostra. Rodzeństwo oraz inni uczestnicy wypadku z licznymi obrażeniami zostali przewiezieni do szpitala gdzie otrzymali natychmiastowa pomoc. Lopes miała 30 lat.