Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pleszewie świętowało 30-lecie reaktywacji

2 godzin temu

30 lat temu reaktywowano Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pleszewie. Bracia wspólnie z zaproszonymi gośćmi w upalną niedzielę, 28 czerwca 2026 roku, świętowali jubileusz.

- Wiele czynników i zdarzeń poprzedzało fakt odrodzenia naszej organizacji. Ostatecznie z inicjatywny niedawno zmarłego Jana Klauzy piastującego wówczas tytuły Kaliskiego Króla Kurkowego oraz Króla Okręgu Centralnego zaproszono grono pleszewskich aktywistów na spotkanie organizacyje, które odbyło się 6 stycznia 1996. Ponad dwa miesiące później został przedstawiony statut organizacji. W oparciu o ten dokument dokonano wyboru pierwszych władz bractwa. Starszym Bractwa został Mieczysław Koch - opowiada Teofil Fengier, czyli obecny Starszy Bractwa.

Od tej pory pleszewskie bractwo regularnie ogranizuje zawody, uczy młodzież, uświetna swoją obecnością wiele uroczystości. Organizacja ma do dyspozycji elektroniczną strzelnicę.

Pierwszy punkt niedzielnych obchodów stanowiło oficjalne otwarcie ulicy płk. Ludwika Bociańskiego, Pleszewianina, pułkownika Wojska Polskiego, Wojewody Wileńskiego i Poznańskiego, przywódcy Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Pleszewskiej.

Później, już na rynku, koncert zagrała Orkiestra Dęta OSP w Kościelnej Wsi pod batutą kapelmistrza Marcina Wieczorka.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/zawod-charakter-i-odpowiedzialnosc-ohp-podsumowuje-rok-szkoleniowy-w-pleszewie/3Ul9npUfVKpNmwOzV6g7

Wyróżnienia dla najbardziej zasłużonych

Jubileusz 30-lecia stanowił okazję do uhonorowania braci kurkowych, którzy w tym okresie wykazali się szczególną aktywnością i działaniem na rzecz popularyzacji idei brackiej. Order Zasługi - Gwiazdę Srebrną Do Krzyża Komandorskiego z Mieczami otrzymali:

  • Mieczysław Koch;
  • Bogdan Talarczyk.

Order Zasługi - Krzyż Komandorski z Mieczami odebrali:

  • Ryszard Kujawski;
  • Antoni Kubiak;

Order Zasługi - Krzyż Komandorski przyznano:

  • Rafałowi Fajce;
  • Damianowi Siekierskiemu;

Order Zasługi - Krzyż Rycerski otrzymali:

  • Anna Dymalska;
  • Tomasz Żychlewicz;

Krzyżem Zjednoczenia „Za Wieloletnią i Wzorową Służbę” nagrodzono:

  • Tadeusza Żychlewicza;

Medal Zjednoczenia „Za Zasługi dla Rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich” odebrał:

  • Paweł Kusicielek.

Nagrody wręczali wiceprezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Leszek Lewandowicz, prezes Okręgu Ostrowskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Adam Warzybok i starszy pleszewskiego bractwa Teofil Fengier.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/dwie-ciezarowki-i-dwa-auta-osobowe-zderzyly-sie-na-drodze-krajowej-nr-12-w-brzeziu/8uk6XijsbbiQeFOjkiEA

Medal 30-lecia

Dla upamiętnienia 30-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie wydany został okolicznościowy, jubileuszowy medal bractwa, który otrzymali:

  • gen. broni WP Sławomir Owczarek;
  • Zbigniew Dynowski ze Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów (oddział we Wrocławiu);
  • Roman Kłosiński, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów;
  • starosta pleszewski Maciej Wasielewski,
  • burmistrz MiG Pleszew Arkadiusz Ptak;
  • burmistrz MiG Pyzdry Przemysław Dembski;
  • Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Poznaniu;
  • Józef Pluta. Król Europejskich Bractw Kurkowych;
  • Maksymilian Kuropka, Młodzieżowy Król Europejskich Strzelców Kurkowych;
  • Zbigniew Nadstawski, członek honorowy bractwa
  • DMG MORI Poland;
  • SPOMASZ Pleszew;
  • Bank Spółdzielczy w Pleszewie;
  • przedstawicielom uczestniczących w wydarzeniu Bractw Kurkowych;
  • Anna Wojtczak, Król Okręgu;
  • braciw KBS Pleszew uczestniczący w uroczystości;
  • Anna Bogacz.

Porozumienie o współpracy

Uroczystość 30-lecia stanowiła również okazję do nawiązania ścisłej i sformalizowanej formy współpracy z innymi stowarzyszeniami. Dokumenty podpisali prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów płk. dypl. w st. spocz. Roman Kłosiński i brat burkowy Adam Warzybok, prezes Okręgu Ostrowskiego Zjednoczenia KBS RP.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/walka-z-czasem-i-upalem-strazacy-pokazali-klase-podczas-powiatowych-zawodow/AeVUdxQcKuIGIh6atWOC

Intronizacja nowego króla

W niedzielne popołudnie dokonano również uroczystej intronizacji króla kurkowego. Tytuł podczas zawodów, które odbyły się 24 maja 2026 roku, zdobył Tadeusz Żychlewicz senior. Przyjął on przydomek „Zaradny”. Pierwszym rycerzem został Leszek Gogoliński, drugim - Tomasz Klauza. Akt erekcyjny odczytał Starszy Bractwa Teofil Fengier, który przekazał także insygnia królewskie. Po tytuł Młodzieżowego Króla Bractwa sięgnął Xavier Żychlewcz. Pierwszy rycerz to Zofia Lewandowicz, a drugi - Nataniel Madaliński. Z kolei Młodzieżowym Królem Okręgu Ostrowskiego jest Alicja Matusiak (KBS Pleszew), a rycerze to Wiktoria Kaska (BS w Dobrzycy) i Sasza Juszczenko (BS w Dobrzycy).

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/bartas-szymoniak-wrocil-w-rodzinne-strony-uswietnil-wyjatkowe-wydarzenie/f30MfbKzS5w5hhEURHgA

Wojsko zapewniło wyjątkową oprawę

Wojskową asystę honorową podczas uroczystości zapewniła Kompania Honorowa z 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk, pod dowództwem podporucznika Sławomira Reguły oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia pod dowództwem tamburmajora młodszego chorążego Huberta Walenciaka. Tę część zwieńczył Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańca Wlkp.

Następnie bracia kurkowi i zaproszeni goście przenieśli się na ulicę Sporną. Na terenie strzelnicy posadzono jubileuszowe drzewka, odbył się okolicznościowy turniej strzelecki, a także raut królewski.

- Dziękuję tym, którzy przyczynili się reaktywowania bractwa, tym, którzy wspierali podejmowane działania oraz byli gotowi w każdej sytuacji do realizacji ustalonych zadań. Podziękowania kieruję nie tylko do braci, ale także szerokiego grona osób przyjaznych i sympatyzujących - podkreśla Teofil Fengier.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/ruszyly-wakacje-z-wot-mozna-zdobyc-nowe-umiejetnosci-i-zarobic-nawet-7-tys-zl/PEtdgKJQDQEvq1ETT8TC
Idź do oryginalnego materiału