Kolejne przejęcia w cypryjskiej służbie zdrowia. Prywatne szpitale i laboratoria w rękach gigantów

3 godzin temu

Na Cyprze trwa intensywna konsolidacja sektora prywatnej opieki zdrowotnej. Kolejne szpitale, centra medyczne i laboratoria zmieniają właścicieli – a za inwestycjami stoją międzynarodowe fundusze i korporacje zdrowotne.

Szpitale w Pafos i Larnace pod lupą inwestorów

Trwa procedura przejęcia centrum rehabilitacyjnego Eden Medical Centre w Larnace przez ECM Partners. Firma czeka w tej chwili na zgodę Komisji Ochrony Konkurencji. Tymczasem w Pafos finalizowana jest transakcja zakupu szpitala Evangelismos przez firmę PureHealth Holding – formalny wniosek trafi niedługo do urzędników.

Obie firmy są dobrze znane na rynku medycznym. PureHealth, kontrolowana przez Abu Dhabi Development Holding (ADQ), posiada już udziały w największej greckiej grupie szpitalnej HHG, która od 2021 roku konsekwentnie inwestuje także na Cyprze – przejmując m.in. szpital Apollonion, szpital Aretaeio oraz 50% udziałów w American Medical Center. Po przejęciu „Evangelismos”, aż cztery prywatne placówki – w tym trzy należące do systemu GESY – znajdą się w rękach jednego właściciela.

Z kolei ECM Partners posiada od grudnia 2023 roku większościowy pakiet udziałów (68%) w największym prywatnym szpitalu Limassol – Poliklinice YGEIA. Firma ma ambitne plany ekspansji i rozmawia z kolejnymi placówkami, również w Nikozji.

Coraz większe zainteresowanie laboratoriami

Konsolidacja dotyczy już nie tylko szpitali i klinik. W ostatnich dwóch latach inwestorzy przejęli również kilka dużych laboratoriów diagnostycznych. W lutym 2024 roku grupa Bioiatriki przejęła Laboratoria Pavlides w Pafos i Limassol, a latem tego samego roku Medicover kupił SYNLAB Cyprus – sieć punktów pobrań i laboratoriów działających w całym kraju.

Wszystko wskazuje na to, iż to dopiero początek kolejnej fali przejęć. Jak udało się ustalić, inwestorzy już analizują możliwość zakupu kolejnych placówek, także tych związanych z podstawową opieką zdrowotną.

FAQ

Czy te przejęcia mają wpływ na pacjentów?
W teorii nie – placówki przez cały czas funkcjonują w systemie GESY. W praktyce może się zmienić zarządzanie i polityka cenowa poza systemem.

Dlaczego inwestorzy interesują się rynkiem zdrowia na Cyprze?
Cypr ma stabilny system opieki zdrowotnej, rosnące potrzeby społeczne i dużą liczbę prywatnych pacjentów – to czyni go atrakcyjnym rynkiem.

Czy trend przejęć obejmie też inne miasta?
Tak. Już teraz mówi się o zainteresowaniu inwestorów placówkami w Nikozji i mniejszych miastach.

Idź do oryginalnego materiału