Klasztor w Jabłecznej. Prawosławna tradycja modlitwy za zmarłych

1 tydzień temu
Zdjęcie: Klasztor w Jabłecznej. Prawosławna tradycja modlitwy za zmarłych


Drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego celebrują chrześcijanie obrządków wschodnich jak i wierni kościoła katolickiego. W najstarszym w Polsce prawosławnym klasztorze w Jabłecznej mnisi modlą się dziś (21.04) za swoich zmarłych współbraci.

– To nasza miejscowa tradycja, kiedy podczas liturgii wspominamy ich imiona – mówi namiestnik klasztoru, archimandryta ojciec Piotr Dawidziuk. – Jest to stara, monasterska przede wszystkim, tradycja wspomnienia tych, którzy budowali monastyr. Oczywiście wspominamy wszystkich zmarłych, za których ludzie proszą o modlitwę. Naszych parafian, którzy odeszli i wszystkich braci monasteru, w specjalnym nabożeństwie za zmarłych, panichidzie, które jednak w tym okresie pierwszego tygodnia ma zupełnie inny wymiar. Jest jakby powtórzeniem paschalnej jutrzni. Wszystkie teksty mówią wyłącznie o tym, iż Chrystus zmartwychwstał i przezwyciężył śmierć.

Jak głoszą miejscowe przekazy ludowe, inspiracją do założenia w XV wieku Monastyru Jabłeczyńskiego było cudowne pojawienie się w pobliżu wsi Jabłeczna ikony św. Onufrego, która przypłynęła rzeką Bug.

MaT / opr. PrzeG

Fot. wikipedia.org

Idź do oryginalnego materiału