
- Purple Single – Стильная демисезонная куртка бомбер от armani – SchaferandweinerShops Netherlands – breasted blazer Emporio Armani
- air jordan 11 cherry holiday 2022
Łagodne objawy np. zapalenie spojówek, może zdiagnozować i leczyć lekarz rodzinny. W przypadku urazu oka czy nagłego zaniewidzenia, należy udać się do poradni okulistycznej, gdzie bez skierowania powinniśmy uzyskać szybką pomoc. jeżeli cel terapeutyczny nie może zostać osiągnięty w poradni, lub do urazu dochodzi w godzinach nocnych, musimy skorzystać z pomocy szpitalnego oddziału okulistycznego.
Dbanie o zdrowie narządu wzroku nie musi być trudne. My chcemy pomóc zrozumieć pacjentom, kiedy można udać się do lekarza rodzinnego, a kiedy szukać szybkiej pomocy w poradni lub szpitalu. Wystarczy znać kilka prostych zasad, które pozwolą czuć się nam pewnie air jordan 4 military blue 2024 i świadomie podejmować decyzje dotyczące zdrowia oczu – mówi Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie.
Główne zasady opieki okulistycznej
Gdzie i do kogo udać się po pomoc? Według lek. med. Klaudiusza Gerke, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie okulistyki na obszarze woj. podkarpackiego:
Lekarz adidas for big and tall 3 stripes tricot pants size - SchaferandweinerShops KR - ‘Superstar Boot’ sneakers adidas for Originals pierwszego kontaktu, czyli lekarz rodzinny posiada odpowiednią wiedzę, aby pomóc pacjentowi w podstawowych i łatwych do leczenia schorzeniach narządu wzroku. Zapisanie kropli antybiotykowych, nawilżających czy też przeciwalergicznych jest w jego kompetencji. Łagodne choroby okulistyczne są łatwe do zdiagnozonowania i nie wymagają sprzętu specjalistycznego. Również ciało obce w worku spojówkowym, czy pod powieką lekarz POZ potrafi usunąć.
W przypadku urazu, nagłego zaniewidzenia, czy silnego bólu gałki ocznej pacjent powinien być przyjęty w każdej poradni okulistycznej, w której przyjmuje specjalista okulistyki. Tryb nagły nie wymaga skierowania. Oczywiście nie oznacza to, iż pacjent będzie przyjęty natychmiast bez kolejki. Powinien jednak zostać zaopatrzony w ciągu 60 – 120 minut. Najczęściej dzieje się to jednak znacznie szybciej. W dużej ilości poradni specjaliści przyjmują do godziny 18.

Natomiast w godzinach nocnych (18 – 7), pacjent może udać się na Izbę Przyjęć lub SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Tam po wstępnym badaniu zostanie skierowany na konsultację do oddziału okulistycznego i tam zaopatrzony.
– Najważniejszą jednak rzeczą jest, aby nie czekać z wizytą u lekarza do godzin nocnych. Nie szukać pomocy w tych godzinach z objawami niewielkimi, które nie są nagłe i nie wymagające natychmiastowej pomocy. Niestety 80 proc. konsultacji okulistycznych w tych godzinach to stany niewymagające natychmiastowej pomocy i powinny być zaopatrywane w trybie ambulatoryjnym przez lekarza rodzinnego, czy specjalistę okulistyki w poradni. Dlatego czas oczekiwania w trybie nocnym jest często dodatkowo kilkugodzinny – podkreśla konsultant.
– Na dzień dzisiejszy mamy bardzo dobry i szybki dostęp do leczenia w poradniach, więc gorąco zachęcam i sugeruję udawanie się po pomoc w trybie ambulatoryjnym w ciągu dnia – dodaje rzecznik NFZ.
Gdzie szukać informacji?
Według danych NFZ ponad 90 poradni okulistycznych oferuje swoją pomoc w ramach ubezpieczenia na terenie Podkarpacia. Ich wykaz dostępny jest w wyszukiwarce Gdzie się leczyć? oraz na czynnej całą dobę bezpłatnej infolinii pod numerem 800 -190- 590.