Mimo pozytywnej oceny, Ministerstwo Zdrowia ponownie nie wydało rekomendacji do przyznania dotacji dla Centrum Onkologii na modernizację i zakup sprzętu medycznego. Placówka liczyła na ponad 70 milionów wsparcia; wcześniej z tego samego programu, finansowanego z środków Krajowego Planu Odbudowy, spore środki otrzymały szpitale Biziela i Jurasza.
W październiku 2024 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie na zadania związane z opieką onkologiczną – konkretnie na rozwój i modernizację infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych. Wsparcie na ten cel popłynie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Po ocenie formalno-horyzontalnej i merytorycznej pozytywnie oceniono 198 wniosków, ale tylko 102 zadania otrzymały dotacje. Na liście znalazły się dwie bydgoskie lecznice: Biziela (26,2 miliona złotych dofinansowania) i Jurasza (78 milionów). Druga z placówek ogłosiła, iż przeznaczy środki m.in. na zakup robota do operacji czy tomografu komputerowego.
Milionów nie otrzymało jednak Centrum Onkologii. Najważniejszy bydgoski szpital zajmujący się leczeniem nowotworów wnioskował o przyznanie 73,7 milionów złotych wsparcia – miało ono zostać przeznaczone m.in. na wymianę intensywnie eksploatowanego sprzętu diagnostycznego (PET, rezonans magnetyczny, tomografy komputerowe). Aplikacja szpitala znalazła się na pierwszym miejscu listy placówek ocenionych pozytywnie, ale mimo to ministerstwo postanowiło nie przyznać jej dotacji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Dotacje z KPO na onkologię. „Biziel” i „Jurasz” z milionami, CO bez wsparcia
– Czekamy w tej chwili na kartę oceny projektu, na podstawie której zdecydujemy o ewentualnych dalszych krokach. jeżeli będzie taka możliwość, to przystąpimy do procedury odwoławczej. Ministerstwo Zdrowia przewidziało na nią 250 mln zł. Mamy więc nadzieję, iż zabiegi Centrum Onkologii w Bydgoszczy o uzyskanie dofinansowania na ważne dla regionu i jej mieszkańców przedsięwzięcie zakończy się sukcesem – poinformowała Katarzyna Klawińska-Knach, dyrektor ds. organizacyjnych i rozwoju szpitala w Fordonie.
Nadzieje okazały się płonne – dziś (25 kwietnia) CO przekazało, iż Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę rankingową dotyczącą dofinansowania modernizacji infrastruktury i zakupu sprzętu w ramach KPO. – Po raz kolejny nasz projekt został oceniony pozytywnie – niestety znów nie otrzymał rekomendacji do objęcia wsparciem finansowym. Centrum Onkologii w Bydgoszczy ponownie znalazło się na pierwszym miejscu listy rezerwowej – a więc wśród placówek, które uzyskały wysoką ocenę, ale nie zakwalifikowały się do otrzymania środków – czytamy w komunikacie.
Dodajmy, iż pozytywną ocenę, ale bez braku rekomendacji do dofinansowania otrzymały także inne bydgoskie placówki: Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy złożyło wniosek opiewający na 45 milionów złotych (zajął on 27. miejsce w swojej kategorii szpitali), a szpital MSWiA ubiegał się o niespełna 21 milionów.
CO nie składa jednak broni i składa deklaracje, iż w przypadku rezygnacji innych placówek z przyznanych środków (niektóre mają otrzymać tylko część wnioskowanej kwoty, a inne szpitale sygnalizują, iż problemem może być krótki czas na realizację i rozliczenie inwestycji) jest gotowe przyjąć każdą dostępną kwotę i natychmiast przystąpić do realizacji projektu, czyli zakupu niezbędnych urządzeń medycznych.
Centrum Onkologii czeka także na 300 milionów
Kilka dni temu informowaliśmy również o ponownym ogłoszeniu konkursu, w ramach którego szpitale onkologiczne mają otrzymać dotacje na budowę, przebudowę, modernizację lub doposażenie infrastruktury. Ministerstwo Zdrowia anulowało bowiem wyniki poprzedniego, organizowanego w ramach Funduszu Medycznego – tuż przed wyborami do Sejmu i Senatu w 2023 roku obecny poseł PiS Paweł Szrot wręczył władzom CO kartonowy czek opiewający na 300 milionów złotych.
W trwającym konkursie bydgoska placówka może liczyć na dotację wynoszącą od 50 do 300 milionów: dyrekcja, pracownicy i pacjenci liczą na to, iż ministerstwo tym razem przyzna środki – i to w maksymalnej kwocie. Starania jednogłośnie poparł sejmik województwa – dodajmy, iż urząd marszałkowski jest organem zarządzającym fordońską lecznicą. Centrum, jak i inne ośrodki mają czas na złożenie wniosków od 5 maja do 15 lipca.