Dziś w Opolu odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu, którego celem jest stworzenie rekomendacji, jak aktywizować osoby bierne zawodowo. Projekt realizowany jest przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju [OECD] oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy w Krakowie, Olsztynie, Gdańsku i Opolu. Województwo opolskie ma zająć się grupą kobiet.
– To bardzo ambitny i potrzebny projekt – mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. – W samej Polsce jest kilka milionów ludzi tzw. biernych zawodowo. Powodów tej bierności może być wiele np. niepełnosprawność, trudności z pogodzeniem życia osobistego i zawodowego czy choćby zwykła niechęć do podjęcia pracy. Dlatego zebraliśmy się razem z innymi wojewódzkimi urzędami pracy, aby wypracować te rozwiązania.
– Wiele kobiet biernych zawodowo „wpada” w ten schemat tak trochę arefleksyjnie – stwierdza Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. – Nie zdają sobie sprawy z tego, iż dzięki aktywności zawodowej mogą nie tylko zarabiać pieniądze, ale przede wszystkim funkcjonują na innym poziomie. Mają wpływ na to, co się z nimi dzieje i stają się niezależne finansowo. Myślę, iż musimy mówić o tym, iż praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale też sposób na rozwój.
Według założeń tworzenie tych rekomendacji może potrwać choćby 2 lata.
Maciej Kalski, Zuzanna Donath-Kasiura:
Więcej informacji na ten temat:
Autor: Paulina Lechowska