W Dębinie w gminie Osjaków zorganizowano uroczystości związane z obchodami Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Mówi Renata Kostrzycka, burmistrz miasta i gminy Osjaków:
Upamiętniamy wydarzenia z 12 i 13 lipca 1943 roku, kiedy niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację, wsi Michniów. Za pomoc niesioną partyzantom mieszkańcy wsi zostali zamordowani, a miejscowość została doszczętnie spalona. Dzisiejsza uroczystość jest uhonorowaniem patriotycznej postawy mieszkańców wsi polskiej w czasie II wojny światowej, którzy w godzinie próby po raz kolejny wykazali się szczególną odwagą i stanęli na wysokości zadania. Za swoją postawę, za swoją polskość, za pomoc uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedleniem, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego byli represjonowani.
Spotykamy się dziś, aby w ciszy i skupieniu i z wdzięcznością pochylić głowy przed bohaterami naszej historii, mieszkańcami polskiej wsi, którzy w czasie II wojny światowej okazali niezłomną odwagę i wierność ojczyźnie. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który przypada 12 lipca, jest symbolicznym wyrazem hołdu dla wszystkich tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za swoje człowieczeństwo i za to, iż nie ugięli się przed złem.
-mówił Maciej Bryś, starosta powiatu wieluńskiego.
Jolanta Zięba-Gzik, poseł RP:
Z głębokim wzruszeniem i ogromnym szacunkiem staje dziś tutaj, z wami, w Dębinie, miejscu naznaczonym cierpieniem, ale też niezłomnością ducha. Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej są nie tylko chwilą zadumy, są także aktem pamięci i wdzięczności wobec tych, którzy w imię ojczyzny zapłacili najwyższą cenę, oddali życie.
Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego:
Przybywamy tutaj, aby oddać hołd, akurat w tym miejscu znanych z imienia i nazwiska bohaterom państwa polskiego, tym którzy ponieśli śmierć tylko za to, iż byli Polakami.
Posłuchaj więcej:
Fot. Grzegorz Nowak, Radio Ziemi Wieluńskiej