Tegoroczne obchody Dnia Hutnika rozpoczęły się w Lubinie, przed siedzibą KGHM, gdzie z mini koncertem wystąpiła Orkiestra Hutnicza z Głogowa wspólnie z grupą mażoretek. Po tradycyjnym powitaniu zarządu spółki oraz dyrektorów hut, uczestnicy przybyli do Głogowa na uroczystą akademię hutniczą.
Dzień Hutnika to wyjątkowy moment, by uhonorować tych, którzy przez lata budowali metalurgiczne dziedzictwo Zagłębia Miedziowego. W trakcie uroczystej akademii w Miejskim Ośrodku Kultury wręczono Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki „Zasłużony dla KGHM”. Szczególne wyróżnienie otrzymali także pracownicy z najdłuższym stażem – jubileuszowi hutnicy, którzy zostali uhonorowani statuetką św. Floriana oraz listem gratulacyjnym.
-KGHM jest perłą w koronie Rzeczpospolitej, wśród spółek Skarbu Państwa. Inwestycje jakie wykonujecie w hutach – doskonalenie procesu technologicznego w hutach w Głogowie, Legnicy i Cedyni – są niezwykle istotne. Dziękuję Zarządowi za rok ciężkiej pracy. Spółka była w trudnym momencie, ale po tym roku, większość zagrożeń zostało bardzo dobrze zarządzonych. Dziś KGHM jest bezpieczny w wielu obszarach i z optymizmem może patrzeć w przyszłość. Prace nad podatkiem miedziowym, o którym rozmawiamy w wielu wymiarach, są już na ukończeniu. Dziękuję bardzo za ciężką pracę, za to co robicie. Gratuluję wszystkim odznaczonym. To jest ten piękny moment, kiedy docenia się pracę najbardziej zasłużonych – powiedział obecny na uroczystości wiceminister aktywów państwowych, poseł KO, Robert Kropiwnicki.
Andrzej Szydło, prezes spółki KGHM, podziękował hutnikom za ciężką pracę oraz wkład w rozwój spółki.
– KGHM kojarzy się przede wszystkim z firmą górniczą, ale dopiero w czasie rozmów z wielkim podziwem wiele osób odkrywa, iż jest to firma górniczo-hutnicza. Jest to nasza ogromna przewaga jako KGHM, ponieważ jesteśmy kompletnie zintegrowanym ciągiem technologicznym. Dzięki temu przez blisko 65 lat w hutach KGHM przetopiono prawie 100 mln ton koncentratu. Z tych 100 mln ton koncentratu wyprodukowano do tej pory ponad 20 mln ton czystej miedzi. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pokoleniom hutników, którzy przyczynili się do obecnego kształtu KGHM. Wiele wysiłku włożyliśmy w to by określić główne kierunki rozwoju, które pozwalają wykorzystać w pełni nasze moce hutnicze. Dziś musimy zintensyfikować produkcję w KGHM i dlatego pracujemy nad tym, aby zapewnić naszym hutom odpowiedniej jakości koncentrat, ponieważ priorytetem jest przyszłość i rozwój naszych hut miedzi, które ewoluują w dobrym kierunku. Z okazji Dnia Hutnika chciałbym złożyć serdecznie życzenia od Zarządu, od górników, od przeróbkarzy. Niech żyje nam Hutniczy Stan! – mówił prezes Polskiej Miedzi.
Zwieńczeniem dzisiejszych obchodów były tradycyjne biesiady: karczma piwna i comber babski. W niedzielę, 11 maja, w głogowskiej kolegiacie odprawiona zostanie msza Święta w intencji hutników i ich rodzin. Początek o godz. 12.30.
Świętowanie nie kończy się na ceremoniach – Huta Miedzi Legnica przygotowała z okazji Dnia Hutnika rodzinny piknik w Miejskim Parku w Legnicy. W sobotę, 17 maja, na odwiedzających czekać będą liczne atrakcje: wesołe miasteczko, animacje, pokazy, widowiskowy mapping oraz występ Orkiestry Hutniczej z Głogowa z udziałem mażoretek. Wieczorem na scenie wystąpią Cleo i Jacek Stachursky.
To jednak nie wszystko – 24 maja i 7 czerwca w godzinach 9:00–13:00 Huta Miedzi Legnica zaprasza na dni otwarte, podczas których będzie można zajrzeć za kulisy pracy hutników i poznać tajniki produkcji miedzi.
KGHM to największy producent miedzi w Europie i jeden z dziesięciu największych na świecie. W najnowszym rankingu World Silver Survey 2025 spółka uplasowała się na 2. miejscu wśród globalnych producentów srebra. Trzy huty należące do KGHM – Huta Miedzi Głogów, Huta Legnica oraz Huta Miedzi Cedynia (Walcownia) – dzięki różnorodnym technologiom produkcji zapewniają elastyczność i konkurencyjność na światowym rynku.
Wszystkie huty KGHM zostały uhonorowane prestiżowym międzynarodowym certyfikatem Copper Mark, który potwierdza zgodność z najwyższymi standardami środowiskowymi, odpowiedzialne podejście do produkcji oraz partnerską współpracę z lokalnymi społecznościami.
Oprócz miedzi, srebra i złota, w zakładach KGHM wytwarzane są również: ołów surowy i rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy oraz selen. Łącznie w hutach pracuje ponad 3 600 hutników.