Dynamiczne ceny biletów — czy kolei idzie śladami tanich linii lotniczych?

1 tydzień temu

Czym są dynamiczne ceny biletów?

Dynamiczne ceny biletów to nowoczesny model taryfowy, dostosowany do wymagań obecnego rynku. Jego działanie opiera się na zaawansowanych algorytmach analizujących szereg zmiennych — takich jak popyt, zbliżający się termin podróży, pora dnia, poziom zainteresowania danym połączeniem czy liczba dostępnych miejsc.

Decyzja PKP, aby wprowadzić takie rozwiązanie, była podyktowana przede wszystkim zmieniającym się rynkiem, a chęcią zwiększenia komfortu i wygody pasażerów. Tego typu model działa już od lat w branży kolejowej w wielu krajach Europy Zachodniej. Dynamiczne ceny biletów z powodzeniem sprawdzają się też w branży lotniczej, szczególnie w tanich liniach lotniczych.

Wprowadzanie dynamicznych cen jest od lat znane wśród przewoźników — również zagranicznych. To jest pewny standard, który obowiązuje na Zachodzie

– tłumaczył były wiceprezes zarządu PKP Tomasz Gontarz, wskazując, iż decyzja o wdrożeniu dynamicznego systemu cen była naturalną konsekwencją rynkowych trendów oraz potrzeb współczesnych pasażerów.

Jak wyszukiwać tanie bilety kolejowe?

Obecny model jest korzystny dla osób, planujących podróż z wyprzedzeniem. Największa szansa na zakup tanich biletów to dzień otwarcia sprzedaży biletów, czyli 30 dni przed planowanym terminem podróży. Można wówczas zakupić bilet choćby z 30-procentową zniżką. Jedak nie na każde połączenie. Na najpopularniejsze trasy w sezonie, czyli np. do Zakopanego zimą czy nad morze latem, bilety mają stałą cenę bazową. Tu warto szukać promocji tuż przed odjazdem pociągu — może się bowiem zdarzyć, iż na niezapełnione pociągi cena zostanie obniżona.

Ceny biletów PKP i aktualny rozkład jazdy można sprawdzić np. w serwisie EuroPodróże — to strona internetowa i aplikacja mobilna oferująca dostęp do tysięcy połączeń wielu przewoźników w Polsce i za granicą. Użytkownicy mogą nie tylko wygodnie porównać oferty i kupić bilet w kilka minut, ale również skorzystać z opcji łatwego zwrotu w razie zmiany planów czy wybrać płatność odroczoną, która pozwala sfinalizować zakup w dogodnym terminie.

Dynamiczne ceny biletów — korzyści dla pasażerów

System obowiązuje we wszystkich kategoriach pociągów — EIP, EIC, IC oraz TLK, a także na wszystkie klasy przejazdu.

Progi promocyjne będą obowiązywały także w pierwszej klasie, więc będzie możliwość podwyższenia standardu podróży choćby przed odjazdem pociągu. Ten bilet będzie musiał być droższy siłą rzeczy, ale cena ta będzie przystępniejsza

– podkreślał Tomasz Gontarz.

Dążyliśmy do tego, żeby przygotować dobrą ofertę dla wszystkich, którzy rozważają podróż naszymi pociągami. Teraz bilety w promocyjnych cenach na wszystkie pociągi PKP Intercity będą dostępne na różnych etapach sprzedaży – po jej uruchomieniu, na kilkanaście dni przed podróżą, jak i na kilka dni przed odjazdem pociągu. Promocyjne bilety można kupić choćby w dniu podróży

– dodał.

Wprowadzenie dynamicznego modelu cenowego wpisuje się w szerszy trend modernizacji polskiej kolei. Choć rozwiązanie wymaga od pasażerów większej czujności przy planowaniu podróży, daje też realną szansę na tańsze przejazdy — szczególnie dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na elastyczność w wyborze terminów. Ci, którzy mają możliwość, mogą planować podróż w ciągu tygodnia, gdzie ceny biletów są zwykle niższe.

Czy więc kolej rzeczywiście podąża śladem tanich linii lotniczych? W pewnym sensie tak, chociaż w odróżnieniu od tzw. low-coastów, PKP przez cały czas zachowuje społeczny charakter, oferując liczne zniżki i promocje dla pasażerów.

Idź do oryginalnego materiału