Dwie decyzje w jednej przesyłce. Chodzi o waloryzację i trzynastą emeryturę

2 godzin temu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził jedną z największych w ostatnim czasie wysyłek korespondencji do swoich klientów. Seniorzy w jednej przesyłce otrzymali dwa ważne dokumenty – informację dotyczącą podwyższenia świadczenia po waloryzacji oraz decyzję o przyznaniu dodatkowej, trzynastej emerytury.

– Łączymy wysyłkę obu decyzji, aby uprościć kontakt z klientami i ograniczyć liczbę przesyłek. Dzięki temu seniorzy otrzymują wszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu i w jednym terminie. Takie rozwiązanie to również duża oszczędność dla finansów publicznych – mówi Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/strazacy-ochotnicy-pokaza-swoje-umiejetnosci-20-druzyn-powalczy-o-mistrzostwo-powiatu-pleszewskiego/CLsEyjEvRxFc55J5jRlE

Wyższe świadczenia po waloryzacji

Waloryzacja emerytur i rent odbywa się z urzędu, dlatego osoby pobierające świadczenia nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów. W otrzymanych decyzjach znajdują się informacje dotyczące nowej wysokości świadczenia, potrącanych składek zdrowotnych oraz zaliczki na podatek.

W 2026 roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 5,3 proc. Oznacza to wzrost emerytur, rent oraz innych dodatków wypłacanych przez ZUS.

– W wyniku tegorocznej waloryzacji najniższa emerytura, renta rodzinna oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły do 1 978,49 zł brutto. Zwiększyły się również kwoty dodatków, m.in. dodatku pielęgnacyjnego, który od marca wynosi 366,68 zł, oraz dodatku dla sieroty zupełnej – do wysokości 689,17 zł – informuje ZUS.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/gala-absolwentow-2026/It94JnWFBPXl8TcADPhL

Dodatkowe świadczenie dla emerytów

W tej samej korespondencji znalazła się również decyzja dotycząca wypłaty trzynastej emerytury. Wysokość tego dodatkowego świadczenia w 2026 roku to 1 978,49 zł brutto.

Otrzymają je osoby, które na koniec marca miały prawo do emerytury, renty lub innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

Wysyłka decyzji związanych z waloryzacją jest obowiązkiem ZUS. Tegoroczna akcja została już zakończona, a przygotowane przesyłki zostały przekazane operatorowi pocztowemu i skierowane do odbiorców w całej Polsce.

https://zpleszewa.pl/wiadomosci/imgw-ostrzega-przed-upalami-mozliwy-najwyzszy-stopien-zagrozenia-o-tym-nalezy-pamietac-w-gorace-dni/PVV4D6s0BPFV4NtQ8ewh
Idź do oryginalnego materiału