Ćwierć wieku Festiwalu Filmów Skandynawskich

darlowo.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: ogimage


Darłowo po raz kolejny udowodniło, iż kultura może stać się turystycznym magnesem. W dniach 24–27 lipca 2025 r. kino „Bajka” oraz darłowski rynek wypełniał się publicznością spragnioną skandynawskich historii. Jubileuszowe wydanie Festiwalu Filmów Skandynawskich odbywało się pod hasłem „Rola sztuki w życiu człowieka” i przypominało, iż film potrafi budować empatię, zadawać ważne pytania i dawać pretekst do spotkań. Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny, a program objęła honorowym patronatem między innymi prezydent miasta Gdynia.

Cztery dni z filmem i muzyką

Pierwszego dnia widzowie zaczęli od familijnych seansów Alex Aligator, połączonych z literackimi warsztatami dla najmłodszych. Wieczorem zobaczyli dramat „Dziewczyna z igłą” – pierwszy pokaz w ramach projektu 50 na 50, który łączy FFS z 50‑leciem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oficjalne otwarcie uświetnił koncert kopenhaskiej grupy Klanglys.

Piątek upłynął pod znakiem różnorodności: przed południem norweski film „Kacper i Emma. Tajemnica Atlantydy”, następnie warsztaty sitodruku, a po południu polska animacja dla dorosłych „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Wieczór należał do dokumentu „Portret zdezorientowanego ojca”, dramatu „Armand” i plenerowego pokazu „Piosenki o miłości” na rynku.

W sobotę organizatorzy zaprosili całe rodziny na „Królestwo Siedmiu Mórz”, a później na filmowy portret malarza Muncha oraz thriller „Ukryty motyw” i horror „Nieumarli”. Wisienką na torcie była projekcja „Małgorzata: Królowa Północy”, poprzedzona spotkaniem z filozofem Mateuszem K. Sawczynem,

Ostatniego dnia publiczność obejrzała przedpremierowe „Dzieci z ulicy Srebrnej”, reportaż o Vedic Art z udziałem pierwszych polskich nauczycieli tej metody, biografię „Tove” i na zakończenie kostiumowy romans „Kochanek Królowej”.

Nie tylko kino

Festiwal to nie tylko projekcje. Warsztaty sitodruku pozwalały własnoręcznie stworzyć festiwalową pamiątkę, a codzienne spotkania z Miejską Biblioteką Publiczną podkreślały, iż film i literatura idą ramię w ramię. Koncert Klanglys, plenerowe projekcje w parku i na rynku oraz dyskusje po seansach sprawiły, iż Darłowo przez cztery dni tętniło życiem.

Dlaczego to ważne?

Jubileuszowa edycja pokazała, iż lokalny festiwal może być oknem na świat. Projekt 50 na 50 wprowadził do programu polskie filmy i stworzył pomost między skandynawskim kinem a rodzimymi twórcami. Dzięki wsparciu instytucji kultury i licznym partnerom wydarzenie stało się świętem dla mieszkańców i turystów – od przedszkolaków po seniorów. Darłowo udowodniło, iż film jest językiem uniwersalnym, a „Rola sztuki w życiu człowieka” to nie hasło, ale codzienna praktyka.

Pobierz stronę do PDF

Author Bio

Artur Wejnerowski

a.wejnerowski

Czytaj pozostałe treści tego autora

Idź do oryginalnego materiału