Od pewnego czasu razem z partnerem staracie się o dziecko, jednak mijają kolejne miesiące, a testy ciążowe przez cały czas pokazują jedną kreskę? W związku z tym zaczynasz zastanawiać się nad tym, co pomaga zajść w ciążę? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, a być może już niebawem spełni się Twoje marzenie.
Kiedy starania o dziecko realizowane są zbyt długo…
Choć początkowo staraniom o dziecko towarzyszy ogromny entuzjazm, z reguły już po kilku miesiącach pojawia się stres. Wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, dlaczego się nie udaje. Okazuje się jednak, iż starania o dziecko mogą potrwać choćby do 12 miesięcy – i przez cały czas jest to całkowicie normalne. O problemach z płodnością można bowiem mówić dopiero wtedy, kiedy od początku starań minął ponad rok, a para – pomimo współżycia kilka razy w tygodniu – przez cały czas nie uzyskała ciąży.
W takim przypadku warto jak najszybciej udać się do specjalisty, który przeprowadzi wywiad i zleci wykonanie niezbędnych badań. W wielu przypadkach ustalenie przyczyny kłopotów z płodnością następuje bardzo szybko, co pozwala na wdrożenie skutecznych rozwiązań. Nie warto zwlekać z taką wizytą, ponieważ przedłużające się starania o dziecko generują stres, a ten z pewnością nie jest sprzymierzeńcem płodności.
Co pomaga zajść w ciążę?
Jeśli zależy Ci na tym, aby jak najszybciej zobaczyć dwie kreski na teście, z pewnością zastanawiasz się, co pomaga zajść w ciążę. Podstawą jest oczywiście zdrowy styl życia, w tym stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, wysypianie się i regularna aktywność fizyczna. Co jeszcze można zrobić?
Monitoruj swój cykl miesiączkowy
Cykl miesiączkowy składa się z kilku faz. Każda z nich przygotowuje organizm kobiety do ewentualnej ciąży. Pierwsza to faza miesiączkowa, trwająca zwykle 3–7 dni, w czasie której dochodzi do złuszczenia błony śluzowej macicy (endometrium) i krwawienia. Następnie następuje faza folikularna, podczas której w jajnikach dojrzewają pęcherzyki Graafa, a endometrium zaczyna się odbudowywać.
Mniej więcej w połowie cyklu dochodzi do owulacji – uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Ostatnia jest faza lutealna, podczas której organizm przygotowuje się na ewentualne zagnieżdżenie zapłodnionej komórki. jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonów spada i cykl zaczyna się od nowa. Monitorując swój cykl miesiączkowy, zyskasz wiele cennych informacji – przede wszystkim na temat momentu, w którym Twoja płodność jest największa.
Jak rozpoznać moment owulacji?
Wiele osób wychodzi z założenia, iż owulacja następuje w 14. dni cyklu. W tym czasie osoby te intensyfikują starania o dziecko, jednak w pozostałych okresach nie współżyją regularnie. Efekt? Starania o dziecko przedłużają się. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby współżyć co 2-3 dni przez cały cykl. Owulacja może bowiem wystąpić zarówno w 10., jak i w 20. dniu cyklu – a choćby później.
Jeśli chcesz nauczyć się rozpoznawać moment szczytowej płodności, możesz zacząć obserwować śluz czy mierzyć temperaturę. Metody te bywają jednak dość zawodne. Alternatywą może być stosowanie testów owulacyjnych, a także – w przypadku dłuższych starań – monitoring USG, który pozwala na dokładne określenie momentu owulacji. najważniejsze jest jednak wspomniane wcześniej współżycie kilka razy w tygodniu. W ten sposób na pewno nie przeoczycie momentu owulacji!
Zadbaj o swoje samopoczucie
Choć starania o dziecko bywają stresujące, postaraj się w miarę możliwości zredukować napięcie. Możesz skorzystać z różnego typu technik relaksacyjnych, jak ćwiczenia oddechowe czy joga, a także wybrać inne metody, takie jak długa kąpiel czy spacer po lesie. Dobrym wyborem może być także wyjście do kina czy spotkanie z przyjaciółmi. Wszystko to poprawi Twój nastrój i sprawi, iż poziom stresu skutecznie się obniży.
To samo dotyczy odpowiedniej ilości snu. Spróbuj spać co najmniej 7-8 godzin na dobę. jeżeli masz taką potrzebę, zrób sobie krótką drzemkę w ciągu dnia. Czas oczekiwania na moment, w którym można wykonać test ciążowy, bywa trudny, podobnie jak pojawienie się miesiączki. Pamiętaj jednak, iż dzięki Twojemu dobremu samopoczuciu szanse na ciążę wzrosną.
Wiesz już, jak zwiększyć szanse na ciążę
Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, co pomaga zajść w ciążę, jest złożona. Dbanie o zdrowy styl życia to podstawa, jednak również istotny jest Twój nastrój. Duże znaczenie ma także regularne współżycie – a przy okazji, w ten prosty sposób unikniecie stresu, towarzyszącego staraniom „na zawołanie”. A jeżeli starania o dziecko realizowane są od ponad 12 miesięcy, warto wybrać się do specjalisty. On z pewnością znajdzie przyczynę ewentualnych problemów z płodnością, a tym samym – być może – już niebawem spełni się Wasze marzenie o posiadaniu potomstwa.