Burze na Mazowszu. Całe województwo objęte alertami pogodowymi

8 godzin temu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I, i II stopnia przed burzami, silnym wiatrem oraz silnym deszczem w województwie mazowieckim. Miejscowo burzom mogą towarzyszyć opady gradu.

Jak być bezpiecznym podczas burzy?

W domu:

  • zamknij okna i drzwi oraz zabezpiecz. Pamiętaj również, iż w czasie burzy nie należy podchodzić do okien;
  • wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki);
  • usuń z balkonów, tarasów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie;
  • nie wychodź lub wyjeżdżaj z domu, jeżeli nie musisz;
  • unikaj korzystania z telefonu komórkowego.
  • zapewnij sobie awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz niezbędne lekarstwa;

W terenie:

o ile to możliwe, wejdź jak najszybciej do najbliższego budynku i tam przeczekaj burzę. jeżeli nie ma takiej możliwości:

  • nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami, np. wiaty oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny;
  • unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje;
  • jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół);
  • odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj;
  • wyjdź natychmiast z wody;
  • unikaj używania telefonu komórkowego. Najlepiej go wyłącz.

Gdy jedziemy pojazdem:

  • pamiętajmy o możliwych silnych podmuchach podczas jazdy;
  • nie zatrzymuj się pod drzewami. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem konary i drzewa;
  • jeśli zaskoczy cię burza, a nie możesz wejść do bezpiecznego budynku, pozostań w samochodzie;
  • jeśli nie musisz, nie wyjeżdżaj z domu.

Jaka pogoda w Warszawie?

W poniedziałek w Warszawie zachmurzenie duże oraz opady deszczu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Najintensywniejsze opady zwłaszcza rano oraz po południu. Lokalnie burze z możliwym drobnym gradem. Prognozowana suma opadów do 30–40 mm. Temperatura maksymalna 23 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu, możliwe także słabe burze. Prognozowana suma opadów do 15 mm. Temperatura minimalna 16 st. C. Wiatr na ogół umiarkowany, chwilami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

We wtorek w stolicy dzień zachmurzenie duże i całkowite, po południu większe przejaśnienia. Opady deszczu, zwłaszcza w pierwszej części dnia. Temperatura maksymalna 22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, chwilami porywisty, z kierunków zachodnich.

Burze w Polsce

Minister Dariusz Klimczak podczas konferencji prasowej w Smardzewicach w woj. łódzkim w poniedziałek poinformował, iż wszystkie drogi krajowe i linie kolejowe są przejezdne, ale sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna związana z obfitymi opadami deszczu jest trudna, dynamiczna i należy być w ciągłej gotowości.

Wszystkie służby są w stanie podwyższonej gotowości, przygotowane do likwidacji i niwelowania lokalnych zagrożeń i przeciwdziałania tym zagrożeniom. To jest w tej chwili nasze najważniejsze zadanie – powiedział Klimczak.

Minister infrastruktury poinformował o ogłoszonych pogotowiach przeciwpowodziowych dla czterech lokalizacji (Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice, gmina Kozy i Goczałkowice), a po chwili dodał, iż otrzymał informację o ogłoszeniu pogotowia przeciwpowodziowego w piątym obszarze – dla powiatu cieszyńskiego w województwie śląskim.

Ostrzeżenia III stopnia przed silnym deszczem z burzami wydane zostały przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla północy województwa śląskiego, zachodu województw łódzkiego i świętokrzyskiego oraz dla północnego zachodu województwa małopolskiego. Zależnie od regionu alerty będą obowiązywać do poniedziałkowego popołudnia lub wieczora.

Ostrzeżenia II stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmują teren województwa warmińsko-mazurskiego, prawie całe województwa: mazowieckie, kujawsko-pomorskie i świętokrzyskie, północ województw opolskiego i podlaskiego, północny wschód województwa dolnośląskiego oraz wschód województw wielkopolskiego, pomorskiego, łódzkiego i małopolskiego. Zależnie od regionu alerty obowiązują do poniedziałkowego popołudnia, wieczora, a choćby do północy.

Alert pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obejmuje centralny pas województwa pomorskiego oraz powiat tucholski w województwie kujawsko-pomorskim. Ostrzeżenie obowiązuje w poniedziałek do godz. 22.00.

IMGW wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla wschodniej Polski. Obejmują one południowy wschód województw podkarpackiego, podlaskiego i mazowieckiego oraz niemal cały obszar województwa lubelskiego. Alert obowiązuje do poniedziałkowego wieczora.

Ostrzeżenie III stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie I stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów o rozwoju sytuacji pogodowej.

Idź do oryginalnego materiału