W minioną sobotę Bractwo Kurkowe w Wysokiej obchodziło jubileusz 25-lecia swojej reaktywacji. Organizacja została założona w 1847 roku jako stowarzyszenie mieszane, polsko-pruskie, a od 1920 roku działała jako polska organizacja patriotyczna.
W okresie międzywojennym siedzibą Bractwa był budynek nazywany przez mieszkańców „Strzelnicą”, ze względu na znajdujący się w pobliżu rów strzelniczy, który istnieje do dziś. w tej chwili w tym obiekcie mieści się Klub Rozrywki Pokusa.
W 2001 roku, z inicjatywy 18 mieszkańców gminy Wysoka i okolic, Bractwo zostało reaktywowane. W tym roku obchodzi więc jubileusz 25-lecia swojej działalności po wznowieniu. Od 2004 roku siedzibą Bractwa jest Strzelnica Walochówka.
Na tę wyjątkową uroczystość przybyli znamienici goście, wśród nich m.in. prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP brat January Bątkiewicz, poseł na Sejm RP Piotr Głowski, wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski, wicestarosta pilski Stefan Kowal, zaprzyjaźnieni bracia kurkowi z Polski i Niemiec, a także przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń.
Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. NMP Różańcowej w Wysokiej, którą w intencji żyjących i zmarłych wysockich braci kurkowych oraz ich rodzin odprawił proboszcz ks. Paweł Zalewski. Po nabożeństwie wszyscy zgromadzeni udali się na Strzelnicę Walochówka, gdzie odbyła się dalsza część jubileuszowych uroczystości.
Nie zabrakło ciepłych słów, gratulacji i życzeń. Po części oficjalnej chętni wzięli udział w strzelaniu do Tarczy Jubileuszowej, Tarczy Brata Burmistrza Artura Kłysza, Tarczy Brata Prezesa Jana Mrotka oraz Tarczy Brata Strzelmistrza Romana Sadzaka.
O poczęstunek dla gości zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bądeczu. Na zakończenie wszyscy mieli okazję spróbować okazałego tortu ufundowanego przez firmę „Chrupek”.
Mirosław Mantaj
Bractwo Kurkowe w Wysokiej

2 godzin temu













