Ze względu na trwające w opolskiej katedrze prace renowacyjne procesja rezurekcyjna rozpoczęła się w kościele św. Sebastiana.
Na jej rozpoczęcie biskup, trzymając w ręku krzyż z czerwoną stułą i stojąc przed Bożym Grobem ogłosił śpiewem, iż Chrystus prawdziwie zmartwychwstał.
Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła do kościoła Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha („na górce”). Tu biskup przewodniczył rezurekcyjnej mszy świętej.
Świat nie daje wiary wyznawcom Jezusa
– Aniołowie dali do zrozumienia niewiastom, które poszły do grobu, iż nie ma co szukać żywego wśród umarłych, bo Chrystus zmartwychwstał – mówił w kazaniu biskup opolski. – Kobiety, wróciwszy od grobu oznajmiały wszystkim, co słyszały. Uczniom zaś słowa te wydały się czczą gadaniną. Nie dali im wiary. Trudno nie odnieść tej sytuacji do tego, co dziś dzieje się w świecie. Kościół, my wspólnota wyznawców, zwiastuje przez wieki i dziś radosną nowinę o Zmartwychwstaniu. Ale światu – jak kiedyś uczniom – wydają się, iż słowa te są czczą gadaniną. I nie daje nam wiary. Może dlatego, iż słabe, bez entuzjazmu, przekonania i mocy jest nasze świadectwo.
– Piotr wybrał się do grobu – kontynuował bp Czaja. – Inni siedzieli na swoim miejscu pełni obaw, co teraz będzie. Piotr ruszył w drogę i znalazł płótna w pustym grobie. Dziwił się i wrócił do siebie. choćby u Piotra wiara trudna jest do obudzenia. (…) Więc Jezus objawił się Piotrowi. Spotkała Go też Maria Magdalena. (…) Chrystus, przychodząc, budził ich wiarę. Dla naszej wiary też to jest ważne. Trzeba się wybrać na spotkanie z Panem. Nad wiarą trzeba pracować. Bez wiary w sercach samo Zmartwychwstanie nie wzbudziłoby w nich tej potęgi nadziei, która potem ich niosła przez życie.
Najważniejsze święta w roku
Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. euforia Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych, a na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego.
Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarz, zwykle znajdujący się w sąsiedztwo Kościoła, by obwieścić zmarłym, iż Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła lub do pobliskiej świątyni.
Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.



















































***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania