Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową

1 tydzień temu

ŚWIAT: Według „Washington Post”, USA miały zaproponować uznanie Krymu za część Rosji oraz zniesienie sankcji wobec Moskwy w zamian za zakończenie działań wojennych. Ukraina traktuje ofertę jako „ostateczną”, ale nie zgadza się na wszystkie jej elementy. Europejscy liderzy apelują o lepsze warunki dla Kijowa, m.in. gwarancje bezpieczeństwa i odbudowę z funduszy zamrożonych rosyjskich aktywów. Negocjacje prowadzi wysłannik Donalda Trumpa, Steven Witkoff, który wzbudza kontrowersje ze względu na prorosyjskie narracje. Kolejna tura rozmów ma odbyć się w Moskwie.

ŚWIAT: Komisja Europejska prowadzi dochodzenia wobec firm X, Meta, TikTok i Apple, zapowiadając twarde egzekwowanie przepisów cyfrowych, takich jak DSA i DMA. Ursula von der Leyen podkreśliła, iż działania UE są niezależne od pochodzenia firm i ich kierownictwa. Administracja Trumpa, zwłaszcza wiceprezydent J.D. Vance, ostro krytykuje europejskie regulacje, grożąc choćby wycofaniem USA z NATO. Obawy o polityczne wpływy na działania KE wzrosły w obliczu opóźnień w nakładaniu kar, jednak Bruksela deklaruje niezłomność w ochronie obywateli UE.

ŚWIAT: Donald Trump zapowiedział obniżenie ceł na towary z Chin z obecnego poziomu 145%, ale zaznaczył, iż „nie będzie to zero”. Słowa padły po komentarzach sekretarza skarbu Scotta Bessenta, który uznał obecne cła za nie do utrzymania. Chiny odpowiedziały taryfami w wysokości 125%. Mimo napięć Trump zapewnił, iż relacje z Pekinem mają się dobrze i nie zamierza prowadzić ostrej gry wobec Xi Jinpinga. Obietnice deeskalacji wsparły giełdy, a Trump potwierdził, iż inne kraje także chcą zawierać nowe umowy handlowe z USA.

ŚWIAT: Podczas inauguracji Tygodnia Klimatycznego w San Francisco Al Gore porównał działania administracji Trumpa 2.0 do wczesnych lat nazistowskich Niemiec, oskarżając ją o tworzenie „własnej wersji rzeczywistości” i blokowanie transformacji energetycznej. Były wiceprezydent USA ostro skrytykował powrót do paliw kopalnych i lekceważenie kryzysu klimatycznego. Gore podkreślił, iż choć nie porównuje bezpośrednio Trumpa do Hitlera, widzi istotne historyczne ostrzeżenia. Swoje niezadowolenie z polityki Trumpa wyrazili ostatnio również byli prezydenci Biden, Obama i Clinton.

POLSKA: W związku ze śmiercią papieża Franciszka prezydent Andrzej Duda ogłosił 26 kwietnia dniem żałoby narodowej. Tego dnia para prezydencka weźmie udział w pogrzebie Ojca Świętego. W czasie żałoby flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu, a imprezy masowe mogą zostać odwołane. Polska dołącza tym samym do grona państw ogłaszających żałobę po śmierci 88-letniego papieża, który zmarł 21 kwietnia po udarze i ciężkim zapaleniu płuc.

POLSKA: Interpol nie wystawi czerwonej noty za Marcinem Romanowskim, byłym wiceministrem sprawiedliwości, który od grudnia 2024 przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Jak poinformowała prokuratura, wszystkie związane z tym materiały zostaną usunięte z systemu Interpolu. Romanowski jest podejrzany o 11 przestępstw związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Prokuratura wystąpiła o kolejne uchylenie immunitetu oraz wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy w celu zebrania dowodów za granicą.

POLSKA: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej, planowane na 26 kwietnia, zostały przesunięte na niedzielę, 27 kwietnia, z powodu ogłoszenia żałoby narodowej po śmierci papieża Franciszka. Wydarzenia odbędą się w Warszawie, w tym Piknik Tysiąclecia nad Wisłą, parada historyczna i wielki koncert na błoniach PGE Narodowego. Wystąpią m.in. Doda, Kayah, Organek i Soyka. Zaplanowano także największy w Polsce pokaz dronów. Wszystkie atrakcje pozostają bezpłatne. W organizację zaangażowanych jest około 150 podmiotów.

ŚLĄSKIE: Gliwice otrzymały 17,4 mln zł z Funduszy Europejskich na rozbudowę inteligentnego systemu sterowania ruchem. Modernizacja obejmie ponad 70 skrzyżowań, nowe kamery wideodetekcji i bezdotykowe przyciski dla pieszych, rowerzystów i osób z niepełnosprawnościami. System zapewni priorytet na przejściach i udogodnienia dla komunikacji miejskiej. Powiększona zostanie także strefa identyfikacji wolnych miejsc parkingowych. Projekt jest na etapie przygotowań do przetargu, a zakończenie planowane jest na 2026 rok.

ŚLĄSKIE: W wieku 107 lat zmarła Maria Zachara, najstarsza mieszkanka Bielska-Białej. Urodzona 27 listopada 1917 r. w Babicach koło Oświęcimia, była prawniczką i długoletnią radczynią prawną. Przeżyła wysiedlenie w czasie wojny, po której związała się z Bielskiem-Białą. Jesienią 2023 r. świętowała swoje urodziny w obecności przedstawicieli władz miasta. Zostanie pochowana na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu.

ŚLĄSKIE: 26 kwietnia w Katowicach, Bielsku-Białej i Częstochowie odbędzie się „sobota paszportowa”. Obsługa paszportowa będzie prowadzona od 9:00 do 14:00, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji wizyty online (http://rezerwacja.slask.eu). Płatność za paszport możliwa będzie kartą na miejscu. Cykliczne „soboty paszportowe” organizowane przez Śląski Urząd Wojewódzki ułatwiają mieszkańcom składanie wniosków i odbiór dokumentów poza standardowymi godzinami pracy urzędów.

Idź do oryginalnego materiału