Zwycięzcy w konkursie Zielona Pracownia 2025. Eksperymentarium i inne projekty

5 godzin temu

Konkurs „Zielona Pracownia 2025” został rozstrzygnięty. To była jedenasta edycja. Wyłoniono 85 laureatów, czyli więcej niż w edycji poprzedniej. Wśród zwycięzców są szkoły z Tychów, Lędzin, powiatów mikołowskiego i pszczyńskiego.

Konkurs „Zielona Pracownia”, organizowany cyklicznie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, adresowany jest do szkół podstawowych oraz średnich z województwa śląskiego. Uczestnicy ubiegają się o dotacje z WFOŚiGW do 48 tys. zł (do 80 proc. kosztów kwalifikowanych) na utworzenie pracowni przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych, geologicznych.

W ubiegłorocznej, dziesiątej edycji na liście laureatów znalazło się 70 szkół. Jak poinformował 8 maja WFOŚiGW w Katowicach, jedenasta edycja przyniosła zwycięstwo 85 uczestnikom (wnioski przyjmowano przez cały marzec – wpłynęło w sumie 156 zgłoszeń).

Wśród laureatów konkursu „Zielona Pracownia 2025” znalazły się również szkoły z naszego rejonu. Są to: Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lędzinach (projekt: „Nasza SPbA”; dotacja: 48 tys. zł), SP nr 5 w Mikołowie (projekt: „Zielone Serce Naszej Szkoły”; dotacja: 48 tys. zł), SP nr 5 w Orzeszu-Zazdrości („Kraina Wiedzy”; nieco ponad 47,914 tys. zł), SP nr 4 w Pszczynie („Przyrodnicze Eksperymentarium Czwórki – Obserwuję. Badam. Wnioskuję”; 48 tys. zł), Technikum nr 3 w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie („Pracownia fizyczno-chemiczna w Rolniczoku”; 48 tys. zł), Szkoła Podstawowa w ZSP w Mizerowie, gmina Suszec („Pracownia zrównoważonego rozwoju”; 48 tys. zł), SP nr 40 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach („Słoneczna Pracownia”; 48 tys. zł), Szkoła Podstawowa nr 12 w ZSS nr 8 w Tychach („Odkrywamy trzy stawy”; 48 tys. zł), II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Tychach („Norwid dla Ziemi”; nieco ponad 47,921 tys. zł). Pełna lista laureatów znajduje się na stronie internetowej WFOŚiGW w Katowicach.

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w szkołach województwa śląskiego powstało do tej pory 609 pracowni. Fundusz dofinansował te pracownie dotacjami sięgającymi w sumie ponad 26 mln zł.

(pp)

Idź do oryginalnego materiału